İdiopatik intrakranyal hipertansiyon olgularında difüzyon ağırlıklı görüntüleme kantitatif bulguları
Diffusion weighted imaging quantitive findings in idiopathic intracranial hypertension
- Tez No: 450833
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERCÜMENT ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
DAMRG bize konvansiyonel MR sekanslarında tespit edilemeyen bazı bilgileri sunan, su moleküllerinin difüzyon hareketine duyarlı olan bir görüntüleme tekniğidir. En sık olarak akut serebral iskemide kullanılan bir teknik olsa da araknoid kist-epidermoid kist ayrımında, intrakranial tümörlerde, çeşitli enfeksiyonlarda, plevral efüzyonda transuda-eksuda ayrımında kullanılmaktadır. Dokulardan elde edilen difüzyon sinyali ile T2 sinyali DAMRG 'yi oluşturur. DAMRG de yanlış yorumlamalar bazı hiperintensitelerin difüzyondan mı yoksa T2 etkisinden mi kaynaklandığının bilinmemesindendir. ADC haritaları ise bunu T2 sinyalini ortadan kaldırarak ve difüzyon katsayısını matematiksel olarak ölçerek önler. Çalışmamızda İİH tanılı olgularda DAMRG'de ADC ölçümünün tanıya katkısı araştırıldı. Sistemimizde kayıtlı, 01-06-2009 ile 9-11-2015 tarihleri arasında DAMRG tetkiki gerçekleştirilmiş, İİH tanılı olguların filmleri retrospektif olarak tarandı. Hasta grubu 35 adet olgudan oluşturuldu. Bulunan değerler 35 olguluk kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Literaturde İİH tanılı hastalarda ADC ölçümü ile ilgili az sayıda çalışma olmakla beraber, farklı hastalıklarda ADC ölçümleri ile çalışmalar yapılmıştır. Literatur referans alınarak hasta ve kontrol gruplarında nöralparankimin 24 farklı noktasında değişik alanlarda ADC değerleri ölçüldü ve hasta ile kontrol grupları karşılaştırıldı. Sağ paryetooksipital periventriküler ak maddede, sağ insulada, sağ singulat gyrusta ve mesensefalonda ADC değerleri kontrol grubuna oranla belirgin olarak düşük izlendi. Anlamlı istatiksel farklılık saptandı. Bu durum İİH hastalığında patofizyoloijik olarak değişen doku mikrostrüktürünün, hücresel hasarın ve sitotoksik ödemin difüzyon kısıtlanmasına neden olduğunu düşündürmektedir. ADC ölçümlerinin İİH hastalarının tanısında ve tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWMRI) is a technique that is sensitive to the diffusion motion of water molecules. This thecnique provide us imaging findings like early edema signals that can not be detected in conventional MR sequences. It is most commonly used in acute cerebral ischemia, also used in differential diagnosis of various pathological conditions (i.e. arachnoid cyst-epidermoid cyst, intracranial tumors, various infections, transuda-exudate in pleural effusion). Diffusion weighted images formed by diffusion signal and T2 signal of the tissues. Unknown source of the real origin of hyperintensity (diffusion or T2 effects) causes misinterpretation in DWMRI. ADC maps prevent misinterpretation by removing the T2 signal and provide measurement of the diffusion coefficient. In our study, the diagnostic contribution of ADC measurement in DWMRI was evaluated in Idiopathic Intracranial Hypertension cases (IIHy). DWMRI were examined between 01-06-2009 and 9-11-2015, and the findings were evaluated retrospectively. The patient group and control group were composed of 70 cases. In literature, there are a few studies on ADC measurement in patients with IIHy. However, there are studies with ADC measurements in different diseases. ADC values were measured and compared in 24 different points of neural parenchyma in patient and control groups. The ADC values in the right parietooksipital periventricular white matter, right insula, right cingulate gyrus and mesencephalon were significantly lower than those in the control group. Altered tissue microstructure, cellular damage, and cytotoxic edema in the case of IIHy may lead to diffusion restriction. It is thought that ADC measurements can help to diagnose and management of patient treatment with IIHy.