Hipertiroidizm ve hipotiroidizm olgularında oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation parameters of oxidative stress in hyperthyroidism and hypothyroidism situations
  1. Tez No: 192489
  2. Yazar: SATI FUNDA KARABAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
XIVÖZETHipertiroidizm ve Hipotiroidizm Olgularında Oksidatif StresParametrelerinin DeğerlendirilmesiHipertiroidizm, artan oksijen kullanımının eşlik ettiği ve reaktif oksijenürünlerinin meydana gelmesi sonucunda antioksidatif faktörlerdedeğişikliklerin görüldüğü bir hipermetabolik durumdur. Hipotiroidizm ise genelbir metabolik yavaşlama ile karakterizedir.Tiroit hormonlarının temel etkilerinden biri mitokondriyal solunumdaartışa yol açmasıdır. Bu artış sonucunda serbest radikal türlerinin etkisiylehipermetabolik bir durum meydana gelir. Hipertiroidizm nedeniyle,mitokondrinin hızlanan oksidatif metabolizması, ROS ürünleriniarttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
XVSUMMARYEvaluation Parameters of Oxidative Stres in Hyperthyroidism andHypothyroidism SituationsHyperthyroidism is a hypermetabolic state accompanied by increased oxygenutilization, increased production of reactive oxygen species andconsequentially measurable changes in antioxidative factors. Buthypothyroidism is characterised with a general metabolic slowingdown.One of the main effects of thyroid hormones is the increase inmitochondrial respiration, which causes a hypermetabolic state withgeneration of free radicals. In hyperthyroidisim due to accelerated oxidativemetabolism in the mitochondria, there is augmented production of reactiveoxygen species (ROS).