Pediatrik olgularda sevoflurana N2O veya remifentanil eklenmesinin BIS üzerine etkileri
The effect of addition of nitrous oxide or remifentanil to sevoflurane anesthetic on BIS in pediatric patients
  1. Tez No: 192488
  2. Yazar: NESRİN ALPASLAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pediatrik Olgularda Sevoflurana N2O veya Remifentanil EklenmesininBIS Üzerine EtkileriDr. Nesrin Alpaslan YiğitBIS monitörü; anestezik ilaçların santral sinir sistemi üzerine olan etkilerinin doğrudanölçülmesini sağlayan bir EEG parametresi olup, anestezi derinliğini değerlendirmek vefarkında olma insidansını azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Pediatrik hastalarda anesteziderinliğinin takibinde geleneksel olarak kalp atım hızı, ortalama arter basıncı, pupildilatasyonu ve ağrılı uyarana hareket cevabı gibi klinik belirtilerin yanısıra MAK ve endtidal volatil ajan konsantrasyonu kullanılmaktadır.Prospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmada 3-12 yaş arası çocuklarda ETsev, MAKve BIS arasındaki ilişkinin yanısıra, sevoflurana eklenen N2O veya remifentanilin BISüzerindeki etkisi incelendi.Sabit ETsev konsantrasyonuna analjezi amacıyla N2O veya remifentanil eklenmesinegöre olgular iki gruba ayrıldı ve anestezi derinliği klinik belirtilerle takip edildi. Araştırmasırasında çalışmacılar tarafından izlenmeyip bilgisayara aktarılan BIS kayıtlarıdeğerlendirildiğinde; remifentanil eklenen grupta BIS ölçümleri daha yüksek olmasınarağmen ağrılı uyarana hemodinamik ya da motor yanıt gözlenmedi. N2O grubunda ise `derinhipnoz'a yaklaşan BIS kayıtlarının olması ile birlikte cerrahi insizyon ve yoğun stimülasyonahemodinamik ve motor yanıt veren olguların bulunduğu saptandı.Sonuç olarak, pediatrik hastalarda sevoflurana ilaveten N2O veya remifentanilkullanılması durumunda, anestezi derinliğinin takibinde sadece geleneksel yöntemlerin ya dasadece ileri teknoloji ürünü gereçlerin kullanımının yeterli olmadığı, hasta güvenliği açısındanher ikisinin birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Addition of Nitrous Oxide or Remifentanil toSevoflurane Anaesthetic on BIS in Pediatric PatientsNesrin Alpaslan Yigit, MDTraditionally MAC, end tidal inhalational anaesthetic concentrations and autonomicnervous system responses such as hypertension, tachycardia, pupil dilatation, movement to anoxious stimulus are all used to assess the depth of anaesthesia in children.In this prospective study, we investigated the relationship between ETsev, MAC andBIS values and the effect of addition of N2O or remifentanil to a constant ETsev con-centration on BIS in children aged 3 to 12 year. The patients were divided into two groupaccording to addition of N2O or remifentanil for analgesia. The depth of anaesthesia wasevaluated with clinical signs. We were not aware of BIS during the study, BIS values wastransferred to a computer continuously and was evaluated after the completion of the study.Supplementing sevoflurane with N2O result in a significant change in BIS and MAClevels. While MAC increased with the addition of N2O to sevoflurane, BIS decreased. InGroup N motor response to noxious stimulus have been developed in eight children.Furthermore MAP and HR values were higher than Group R. Although BIS measurementsremain high in Grup R, there were not seen any clinical sign to noxious stimulus.In conclusion, the use of clinical signs together with BIS should be recommended asan indicator of anaesthesia for the children?s safety since neither traditionally methods norBIS device itself alone is not adequate for the monitoring depth of anaesthesia in pediatricpatients who had been given sevoflurane plus nitrous oxide or remifentanil.