Nervus trigeminus'un basis cranii içinde seyrinin incelenmesi ve histolojik analizi
The investigation of intracranial course and histology of the trigeminal nerve
- Tez No: 192490
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SONGUR, Y.DOÇ.DR. ORHAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Morfoloji, Forensic Medicine, Morphology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETNervus trigeminus (Cr5) kafa çiftlerinin içinde en kalın ve karmaşık olanıdır. Cr5'in kökkısmı ve ggl. trigeminale (TG), önemli komşuluklara sahip bir bölgede bulunmaktadır. Bubölge ve ilgili komşuluklar sık olarak cerrahiye maruz kalan bölgelerdir. Kompleks biryapının böyle dar bir alanda cerrahisinin zorluğu özellikle beyin cerrahları tarafından iyibilinmektedir. Cr5 ve TG hakkında ayrıntılı bir anatomik ve histolojik çalışmanın cerrahidebaşarıyı arttıracağı düşünülerek bu çalışma planlandı. Ayrıca komşu yapılardan kaynaklananve Cr5'i etkileyebilecek olan anatomik ayrıntıların ve varyasyonların çalışma içerisinde yeralması amaçlandı.Çalışmamızda; 20 adet adli otopsi kadavralarından toplam 40 adet Cr5'in intrakraniyalparçası incelendi ve doku örnekleri alındı. Olabilecek varyasyon tipleri incelendi. Daha sonraalınan doku örnekleri Hematoksilen-Eozin ve Mallory'nin anilin mavisi kollajen boyası ileboyanarak histolojik incelenmesi yapıldı.Makroskobik olarak; Cr5'in uzunluğu 25.32±2.90 mm, TG'nin genişliği 13.5±1.2 mmolarak bulundu. Kadavraların ikisinde radix motoria; radix sensoria'nın medial-alt kısmındadiğerlerinde ise medialinde yer alıyordu. Cr5 özellikle vasküler yapılar ile çok yakınseyirliydi. Bu da çeşitli rahatsızlıkların kaynağı olarak karşımıza (migren, trigeminal nevraljigibi) çıkabileceğini düşündürdü ve bulgular bu hastalıklar üzerine yapılan diğer çalışmalarıdestekler nitelikteydi.Mikroskobik olarak; Cr5'in toplam fasikül sayısı 71.75±8.20 olarak bulundu. Büyük çaplıfasiküllerin lif çapları 9.11±0.98 µm, küçük çaplı fasiküllerin lif çapları ise 3.17±0.26 µmolarak belirlendi. Büyük çaplı lifler motor; küçük çaplı lifler ise duyu lifleri olarak gözlendi.TG'de satellit hücrelerin çokluğu gözlendi. Ayrıca nöron kollojen oranları gangliyonda vesinirde farklı olması bu konudaki araştırmaların derinleştirilmesi gerektiği fikrini uyandırdı.Çalışmamızın ülke demografisine, cerrahi başarıya ve oluşabilecek çeşitli hastalıklarınaydınlatılmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
SUMMARYTrigeminal nerve (Cr5) is the thickest and the most complex structure of the brainamong all the cranial nerves. Cr5?s root part and trigeminal ganglia (TG), locates to area,where important attachments expose to surgeries, oftenly. Anatomical and histological studiesof the Cr5 and TG was aimed to increase success of the surgery. Additionally, in this study, itwas aimed to investigate anatomical details and variotions of the related connections orstuctures which effect Cr5.In our study totally 40 Cr5?s intracranial parts were examined and taken samplestructure from 20 forensic autopsy cadavre. The intracranial course of Cr5 were notedcarefully, and the possible types of variation were investigated. Then, tissue examples weretaken and these were painted with Hematoksilen-Eosin and Mallory?s anilin blue collagenpaint to make histological investigation of the tissues.Macroscobically, Cr5?s length were found as 25.32±2.90 mm and TG?s wideness as13.5±1.2 mm. In two cadavre radix motoria were located at the bottom of the radix sensory,and the other cadavre were located at medial. Cr5 located nearly especially to vascularstructures.Microscobically, the total number of bundles were found as 71.75±8.20. The diamaterof the fibres of the big fasicul was found as 9.11±0.98 µm, and the diameter of the fibres ofthe small fasicul was found as 3.17±0.26 µm. Fibers with big diameter observed as motorfibers, and the fiber with small diameter observed as sensory fibers. Histologically, satellitecells were observed more in TG. Additionally, the difference between ganglion and neuronsaccording to the ratio of the neuron and collagen, cause to think us about making deeperinvestigation on this topic.In the conclusion, we think that the result of our survey will contribute to country?sdemografy, to success on surgery, and to clarify possible different diseases.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com