Afyonkarahisar ili merkez ilçe yumurta tavukçuluğu işletmelerinin yapısal özellikleri ve işletmelerde karşılaşılan sorunlar
Structural characteristics and problems of layer hen enterprises i central district of Afyonkarahisar province
- Tez No: 192495
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
1ÖZETAfyonkarahisar İli Merkez İlçe Yumurta Tavukçuluğu İşletmelerinin YapısalÖzellikleri ve İşletmelerde Karşılaşılan SorunlarBu araştırma, Afyonkarahisar İli Merkez İlçe yumurta tavukçuluğuişletmelerinin, yapısal özellikleri itibariyle işletme düzeylerinin belirlenmesi, yapısaldüzeylerinin oluşumuyla ilişkili bazı faktörlerin incelenmesi ve işletmelerdekarşılaşılan sorunların değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma materyali, 2004 yılı Mayıs ayında, Merkez İlçe ve bağlı köylerindeyumurta tavukçuluğu faaliyetinde bulunan, toplam 54 işletmeyle yüz yüzegerçekleştirilen anket yoluyla sağlanmıştır. Anket uygulanacak işletmeler tabakalırastgele örnekleme metoduyla belirlenmiştir.Yapısal özellikleri itibariyle işletme düzeylerinin belirlenmesi amacıyla birpuanlama sistemi uygulanmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan işletme düzeyleri;üreticilerin eğitim durumu, yaşı, Avrupa Birliği mevzuatına hazır olup olmadıkları,mevcut koşullar altında üretime devam edip etmeyecekleri gibi bazı kriterlerleilişkilendirilmiştir. Ayrıca üretimdeki devamlılık kararlarının Avrupa Birliğimevzuatına hazırlık dereceleriyle olan ilgisi de araştırılmıştır. Bunlar için Ki-Kareanalizinden faydalanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda; 12 işletme düşük, 25 işletme orta ve 17 işletmede yüksek düzeyde yapısal özelliğe sahip olarak tespit edilmiştir. İşletmelerin yapısaldüzeyleri ile üreticilerin eğitim durumu ve Avrupa Birliği mevzuatına hazırlıkdereceleri arasında anlamlı (P0.05) bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
3ABSTRACTStructural Characteristics and Problems of Layer Hen Enterprises in CentralDistrict of Afyonkarahisar ProvinceThis investigation was carried out in order to determine the organization levelof layer hen enterprises in Afyonkarahisar, to investigate some factors associatedwith structural characteristics, and to discuss the kind of enterprises problemsencountered.With this aim, a questionnaire study has been conducted in 54 firms ofAfyonkarahisar on May, 2004. Enterprises were chosen by randomly sample method.In order to determine the organization level a score was applied to theenterprises. The organization level of the enterprises was investigated and comparedwith education level and age of producers as well as the harmonization studies withthe EU and the progression of the enterprises under the present circumstances. Inaddition, the relationship between the harmonization level and the decision ofprogression of the enterprises has been investigated. Chi-square was used for dataanalysis.As a result of this study, we found that 12 enterprises have lower structuralcharacteristics while 25 enterprises have middle and 17 enterprises have highstructural characteristics. Significant differences between structural properties of theenterprises and education level of the producers as well as the level of harmonizationfor the EU have been obtained (p0.05).