Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile pratisyen hekimlerin pap smear alma sıklığının belirlenmesi
Determination of the prevalence of taking pap smear of obstetrician and gynecologist specialist and general practitioner
- Tez No: 192496
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REHA DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
XIÖZETKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile Pratisyen HekimlerinPap Smear Alma Sıklığının BelirlenmesiServiks kanseri erken yakalandığı takdirde etkili bir şekilde tedavi edilebildiğiiçin kadınların pap smear ile düzenli olarak taranması kadın sağlığı açısından büyükönem taşımaktadır.Bu çalışma kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile pratisyen hekimlerinpap smear hakkındaki bilgi düzeylerinin ve pap smear alma sıklığının belirlenmesiamacıyla yapılmıştır.Kesitsel tipteki araştırma için 4 Ekim 2004-30 Nisan 2005 tarihleri arasındaAfyonkarahisar, Eskişehir, Konya ve Kütahya il merkezlerinde çalışmakta olan 129kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve 282 pratisyen hekim ile anket görüşmesiyapılmıştır.Verilerin analizinde Kruskal-Wallis varyans analizi, Mann Whitney U testi,korelasyon analizi ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarakp
Özet (Çeviri)
XIISUMMARYDetermination of The Prevalence of Taking Pap Smear of Obstetrician andGynecologist Specialist and General PractitionerWomen?s regularly pap smear screening is very important in terms of healthsince cervical cancer can be treated effectively if it is diagnosed early .This study has been conducted to determine the obstetricians?, gynecologists?and general practitioners? level of knowledge and prevalence of taking pap smear.For this cross sectional study, questionnaire technique was applied between4th October 2004 and 30 April 2005 to 129 obstetricians and 282 generalpractitioners who have been working in the center of Afyonkarahisar, Eskişehir,Konya and Kütahya.While analyzing the data, Kruskal-Wallis Warience analysis, Mann WhitneyU test, corelation Analysis and k-square tests have been used.