Çocuk istismarına hekimlerin yaklaşımı
Çocuk istismarina hekimlerin yaklaşimi
  1. Tez No: 236703
  2. Yazar: ÖMÜR ŞANYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali olgularının yönetiminde hekimler çok önemli anahtar rol oynamalarına rağmen, hekimler arasında bu olgulara yaklaşım açısından ciddi farklılıklar bulunduğu da bilinmektedir. Türkiye'de çocuk istismarı olgularına hekimlerin yaklaşımları, raporlama konusundaki isteklilikleri, olgularla ilgili duyarlılıkları, olguların nasıl yönetileceği konusundaki bilgi düzeyleri, ülkedeki istismar sıklığı konusundaki bilgileri konusunda çok az bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmada; sözü edilen Türkiye'ye özgü değişkenlerin ve bunları etkileyen faktörlerin çok geniş katılımlı bir anket ile ortaya konulması amaçlandı.Türkiye'de çocuk istismarı olguları ile karşılaşma olasılığı en yüksek olan uzmanlık alanları (çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, çocuk cerrahları, ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahları, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, genel cerrahlar ve acil servis hekimleri ile acil servislerde çalışan pratisyen hekimler) belirlendi. 26 farklı anket sorusu bu hekimler için geliştirildi. Anketin uygulandığı hekimlerin çocuk istismarı ve yasal prosedürlerle ilgili bilgi düzeyleri ve davranış modelleri Türkiye'de bu konuda eğitim veren uzmanlık derneklerinin çekirdek müfredatları referans alınarak değerlendirildi.Hekimlerin büyük çoğunluğu genç olup ve 1-10 yıl arasında mesleki deneyim sürelerinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In the evaluation of child abuse and neglect, physicians opinion plays an important role; neverthless, approach to such cases differs considerably among medical examiners. In Turkey reliable information on the approach of physicians to child abuse, reporting, sensitiveness, level of knowledge necessary for management as well as incidence of abuse is limited. For this reason, the present study is an effort to evaluate variables specific to Turkey and their co-factors by a broad-planned inquiry.Medical specialities most probably involved in the evaluation of child abuse (pediatricians, pediatric surgeons, orthopedists and traumatologists, neurosurgeons, gynecologists and obstetricians, general surgeons, emergency staff physicians and general practitioners) were presented a questionnaire containing 26 specifically defined questions. Knowledge of the physicians on child abuse and legal aspects as well as their approach were evaluated based on the principal goals of societies offering specialization on this issue in Turkey.Most of the physicians were in young ages having a professional career of 1-10 years duration.