İlköğretim çağı çocuklarında antropometrik ölçümlerle bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerin ilişkisi
Relationship between anthropometric measurements and various physical and physiologic parameters in primary school children
- Tez No: 192500
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKUT TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETLKÖĞRET M ÇAĞI ÇOCUKLARINDA ANTROPOMETR K ÖLÇÜMLERLE BAZIF Z KSEL VE F ZYOLOJ K PARAMETRELER N L ŞK SEnder EYUBOĞLU, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Temmuz 2006Bu çalışmanın amacı; çocukların yetenek seçimi ve antrenman düzenlemesineyardımcı olacak kriterlere temel teşkil etmektir.Samsun ili Bafra ilçesinde 2004-2005 Öğretim yılında okullar arası hentbol ilçebirinciliğinde ilk dört sırayı alan takımlardan sporcular (n=40) ile aynı okullardan sedanter(düzenli spor yapmayan) öğrenciler (n=40) olmak üzere toplam 80 öğrenciye (ortalama=13,05yaş) antropometrik ölçümler ve bazı fiziksel ve fizyolojik testler yapılmıştır.statistiksel analizler SPSS paket programında bulunan Bağımsız Gruplar Arası TTesti kullanılarak yapılmıştır.Sporcular ve sedanterler arasında yapılan testlerde kol, önkol ve alt bacak uzunluğu,femur bicondular çap, göğüs derinliği ve 20 m Mekik Koşusu Testi parametrelerinde anlamlıfark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRELATIONSHIP BETWEEN ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS ANDVARIOUS PHYSICAL AND PHYSIOLOGIC PARAMETERS IN PRIMARY SCHOOLCHILDRENEnder EYUBOĞLU, Higher Educational ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs , Samsun, July, 2006The purpose of the study was to form a basis for the criterions that will support talentselection and maintain training programs for children.Various anthropometric, physical and physiological parameters? measurementswas applied to handball players (n=40) of top four teams in championship among primaryschools.in educational year 2004-2005 and non-elite school children (n=40) from total 80boys (mean=13,05 years) of this four schools of Bafra county in Samsun.The computer software, SPSS for Windows was utilized to examine data thestatistical method Independent Samples T Test.The results of the analyze showed that there are differences in parameters: arm, forearm and lower leg length, femur bicondular diameter, chest depth and 20m Shuttle Run Testamong two groups.