A2 voleybol ligi Samsun D.S.İ. Spor Erkek Voleybol Takımı'nın bazı fizyolojik ve kan parametrelerinin sezonlara göre incelenmesi
The examination of some physiological and blood parameters of the A2 volleyball league Samsun D.S.İ. Sports Male Volleyball Team in respect of the seasons
- Tez No: 192501
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir voleybol takımı oyuncularının yıl içindeki antrenmanevrelerinin bazı fizyolojik ve kan parametrelerine olan etkisini incelemektir.Çalışmamıza, 2004-2005 sezonunda Türkiye A2 Voleybol Ligi B Grubundayer alan Samsun D.S. . Spor Erkek Voleybol Takımının tümü, n=11, (yaş, 19.36±1.69;boy, 181.82±6.00; kilo, 74.09±9.3) katılmıştır.Sporculardan hazırlık, müsabaka ve geçiş evresi başında olmak üzere bazıfizyolojik ve kan parametresi ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the training phases of avolleyball team?s players during the year on some physiological and blood parameters.All the players of Samsun D. S. . Sports Male Volleyball Team, n=11 (age,19.36±1.69; height, 181.82±6; body weight, 74.09±9.3) which is in 2004-2005 seasonTurkey A2 Volleyball League B Group have participated in our study.Some physiological and blood parameter measurements have been taken fromthe players in preparation phase start, competition phase start and transition phase start.Subject have been informed and their consent has been taken before everymeasurement.Significant differences have been found in anaerobic power values betweenPPS (Preparation Phase Start) with CPS (Competition Phase Start), CPS (CompetitionPhase Start) with TPS (Transition Phase Start) and PPS (Preparation Phase Start) withTPS (Transition Phase Start).