Sedanterlerde oluşturulan gecikmiş kas yorgunluğuna pasif germe hareketlerinin etkisi
The effect of passive streching exercises on delayed onset muscle soreness in the sedantary
  1. Tez No: 192499
  2. Yazar: DİLEK İPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA TEKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETSEDANTERLERDE OLUŞTURULAN GEC KM Ş KAS YORGUNLUĞUÜZER NE PAS F GERME HAREKETLER N N ETK SDilek PEK, Yüksek Lisans TezOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Ağustos 2006Bu çalışmanın amacı, pasif germe hareketlerinin gecikmiş kas yorgunluğuüzerine etkilerini görebilmektir. Çalışma; sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra,yaşları 18-25 (21.26+3 yıl) olan gönüllü 26 sedanter erkek üniversite öğrencisininkatılımıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor YüksekOkulu'nda gerçekleştirildi. Gönüllülerde gecikmiş kas yorgunluğu oluşturmak için sağbacağın hamstring kaslarına 5 set 10 tekrar eksantrik kuvvet antrenmanı yaptırıldı. Buantrenmanlarda Leg Curl makinesi kullanıldı. 26 sedanter erkekler, rastgele 13 germe,13 kontrol grubu olarak ayrıldı ve germe grubuna set aralarında 3 set 30 sn pasif germetekniği uygulandı. Her iki gruptan da doku hasarında ve gecikmiş kas yorgunluğundayükselme gösteren serum kreatin kinaz enzimi ve nötrofil yüzde oranları antrenmandanönce ve antrenmandan 6, 24 ve 48 saat sonra kan örnekleri alınarak ölçüldü.Antrenmandan 6, 24 ve 48 saat sonra her iki gruptan deneklere Görsel Analog Skalası(GAS) uygulandı.Araştırma sonunda veriler Statistical Package for Social Science (SPSS)istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Farklılıkların analizi için kili örneklemt-testi kullanılmıştır. Alınan sonuçlara göre, set aralarında uygulanan pasif germehareketleri antrenmandan 6,24 ve 48 saat sonra ki nötrofil yüzde oranları üzerindekontrol grubu ile germe grubu arasında çok az bir farka neden olmuştur ve bu farkistatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Set aralarında uygulanan pasif germehareketleri antrenmanda 6,24 ve 48 saat sonra ki kreatin kinaz seviyeleri üzerine etkiliolmuştur. Antrenmandan 6 saat sonra kreatin kinaz seviyelerinde meydana gelen farkistatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (t= 6.477, p= .000). Antrenmandan 24 saatsonra ki kreatin kinaz seviyelerinde ki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(t=5.140, p= .000). Antrenmandan 48 saat sonra ki kreatin kinaz seviyelerinde ki fark taistatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( t=4.455, p= .000). Antrenmandan 6, 24 ve 48saat sonra germe grubundaki ve kontrol grubundaki her deneğe uygulanan GörselAnalog Skalası (GAS) sonuçları arasında fark meydana gelmiştir. Antrenmandan 6 saatmeydana gelen fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (t=8.25, p= .000).Antrenmandan 24 saat ki GAS sonuçları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıbulunmuştur( t= 5.88, p= .000). Antrenmandan 48 saat meydana gelen fark taistatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( t= 6.55, p= .000). Elde edilen sonuçlara göre,pasif germe hareketleri kreatin kinaz seviyelerinde antrenmandan 6,24 ve 48 saat sonradüşüşe sebep olmuştur. Meydana gelen bu düşüş 6-24 ve 48 saatlerinde bir önceki saategöre giderek artmıştır ve en iyi sonucu 48 saat sonunda vermiştir. Görsel AnalogSkalası sonuçlarına göre de pasif germe hareketlerinin gecikmiş kas yorgunluğuna bağlıağrıları kontrol grubuna göre azalttığı görüşüne varılmıştır.Sonuç olarak, antrenman sırasında set aralarında uygulanan pasif germehareketlerinin, gecikmiş kas yorgunluna bağlı ağrılara antrenmanın ilk günündenitibaren özellikle ağrıların en şiddetli olduğu 24-48 saatlerinde anlamlı ölçüde etkiliolduğu görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda spora yeni başlayan veya farklı kasgruplarına yönelik antrenman yapan sporcularda oluşması olası gecikmiş kasyorgunluğuna bağlı ağrıların önemli ölçüde azaltılmasında pasif germe hareketleriuygulanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF PASSIVE STRETCHING EXERCISES ON DELAYEDONSET MUSCLE SORENESS IN THE SEDANTARYDilek PEK, Master ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, August 2006The purpose of this study was to observe the effects of passive stretching exercises ondelayed onset muscle soreness. The study was caried out at Ondokuz Mayıs UniversitySchool of Physical Training and Sports hıgh school with the participation of 26volunteer male university students whose ages were between 18 and 25 (21.26+3years). After a health check, 5 set 10 repetition of eccentric training was applied onhamstring muscles of right leg in order to cause delayed onset muscle soreness involunteers. Leg curl machine was used in these trainings. 26 sedentary males weredivided randomly into two groups; 13 as stretching and 13 as the control groups, and a3 sets of 30 second passive stretching technique was applied on the stretching groupbetween the sets. The percentages of serum creatine kinase enzyme and neutrophilwhich increased in tissue injury related to delayed onset muscle soreness, weremeasured with the blood samples taken from both the groups before the training and6,24 and 48 hours after the training. Visual Analog Scale (VAS) was applied on thesubjects from both of the groups 6,24 and 48 hours after the training.The data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Science).Paired Sample t-test was used to analyze the differences. With respect to the results,passive stretching exercises applied between the sets did not show a significantdifference on the percentages of neutrophil 6,24 and 48 hours after the training;therefore, this was not meaningful in terms of statistics. However, passive stretchingexercises applied between the sets were effective on the levels of creatine kinase 6,24and 48 hours after the training. The difference occurring in the levels of creatine kinase6 hours after the training was meaningful in terms of statistics.(t=6.477, p= .000) Thedifference in the levels of creatine kinase 24 hours after the training was meaningful interms of statistics.(t= 5.140, p= .000) The difference in the levels of creatine kinase 48hours after the training was also meaningful in terms of statistics.(t= 4.455, p= .000)Difference was also observed in the results of VAS applied on each subject instretching and control group 6,24 and 48 hours after the training. The differenceoccurring 6 hours after the training was also meaningful in terms of statistics. (t=8.25,p= .000) The difference in GAS results 24 hours after the training was also meaningfulin terms of statistics. ( t= 5.88, p= .000) The difference occurring 48 hours after thetraining was meaningful in terms of statistics. (t= 6.55, p= .000) Regarding the resultsobtained, passive stretching exercises caused the levels of creatine kinase 6,24 and 48hours after the training to decrease. This decrease occurred was observed to beincreasing gradually during 6,24 and 48 hours compared to the previous hour, and gavethe best result at the end of 48th hour. According to the results of VAS, it was foundthat passive stretching exercises, compared to control group, decreased the pains relatedto delayed onset muscle soreness.As a result, it was observed that passive stretching exercises applied betweenthe sets were definitely effective on pains related to the delayed onset muscle sorenessfrom the first day of the training till 24-48 hours, especially when the pains were atthe most vigorous rate. Regarding these results, passive stretching exercises can berecommended in order to decrease the pains related to possible delayed onset musclesoreness in sportsmen and sportswomen who have just started in sports or who havebeen training different muscle groups.