Kliniğimizde yapılan erişkin alt ekstremite amputasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of adult lower extremity amputation
  1. Tez No: 192534
  2. Yazar: JANKAT CANKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ESAT KITER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET1996 ile 2006 yılları arasında Pamukkale Üniversite ve DenizliDevlet Hastanesi ortopedi kliniklerinde alt ekstremite amputasyonuuygulanan toplam 84 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Hastaların sosoyodemoğrafik verileri, ameliyat verileri incelenmiş vehastaların genel yaşam kalitelerine değerlendirmeye yönelik olarak SF-36doldurulmuştur.Hastaların 4' te 3ü erkektir ve % 57 si ilkokul mezunudur. En sıkyapılan amputasyon %55 ile transtibial amputasyondur. Bunu % 30 iletransfemoral amputasyon izlemektedir. En sık etiyolojik nedenler sırasıyla%41 ile diyabet ve % 25 ile periferik arteriyal hastalıktır. Ortalamahastanede kalış süresi 29 gündür.Hastaların yaklaşık olarak %70 i 1001 metre ve üzerinde mobilizeolmaktadır. Mobilizasyon mesafesiyle yaş arasında anlamlı bir ilişkisaptanmamıştır.Erkeklerde, 1001 metre üzerinde mobilize olanlarda, minörampütasyon uygulananlarda SF-36 skorları daha yüksektir . Eğitimdurumu ve yaşla SF-36 skorları arasında bir ilişki saptanmamıştır.Diz altı ve diz üstü protez kullanan hastalar karşılaştırıldığında dizaltı protez kullananlar diz üstü protez kullananlara göre daha uzağamobilize olmaktadır ve SF-36 puanları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYİn our study we evaluated 84 patients who had undergone lowerextremity amputation in Orthopaedy Clinics of Pamukkale UniversityHospital and Denizli Central Hospital between 1996- 2006 years.The patient?s sociodemographic datas , operative findings wereevaluated and a SF- 36 is filled to analyze each patient?s quality ofhealth .¾ of patients were male . %57 of the patients were graduated fromprimary school . The most performed amputation type was transtibialamputation as rate of %55 . Transfemoral amputation follows this as arate of %30 . The most common ethiologic factors for lower extremityamputation were diabetes mellitus and periferic vasculer disease . Thepatient?s average hospitalization period is 29 days.About %70 of patients were able to walk 1001 meters and more.We didn?t find a correlation between the patient? s age and mobilizationdistance.İn patients who had a minör amputation , in males and in thegroup of who can walk more than 1001 meters the SF- 36 scores arehigher . We didn? t find a meaningful correlation between the educationstatus , age and SF- 36 scores. The below - knee prosthesis using groupand above - knee prosthesis using group were compared andfound that below - knee prosthesis using group can able to walk fardistance and have a higher SF- 36 scores.