Okul çağı çocuklarında taze sebze ve meyve tüketim durumu ile tüketimi etkileyen etmenlerin saptanması
Consumption of fresh fruits and vegetables and determination of affecting factors in school-aged children
- Tez No: 192556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, Trabzon ilindeki yarım gün ve tam gün eğitim veren düşük ve yükseksosyoekonomik düzeydeki iki ilkokulun 4. ve 5. sınıflarına devam eden 10-11 yaşgrubu, 75 gönüllü öğrenci üzerinde, sosyoekonomik düzeyin ve mevsimlerin sebze-meyve tüketim durumuna olan etkilerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu amaçla kış ve yaz aylarında biri hafta sonuna gelmek üzere üç günlük besintüketimleri, her iki mevsimdeki besin tüketim sıklıkları ile antropometrik ölçümlerialınmıştır. Farklı sosyoekonomik düzeydeki okul öğrencilerinin boy uzunluğu, vücutağırlığı, beden kitle indeksi (BK ), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), bel çevresi, kalçaçevresi ve bel/kalça oranları arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur (p>0.05).Öğrencilerin %73.3'ü öğün atlamaktadır ve en çok atlanan öğün öğle yemeğidir(%46.7). Düşük SED'deki çocukların %73.3'ü öğle öğününde evden getirdikleriniyerken, yüksek SED'deki çocukların %73.9'u okul yemekhanesinde verilenyemekleri yemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the influence of socio economic status (SES)and seasonal variations of fruitsand vegetables consumption. Subjects consisted of 75 volunteers, aged 10-11 yearsold, in the 4th and 5th grades of primary schools which represent both high and lowSES of the society, having both part-time and full-time education in Trabzon. Foodconsumption recalls for three consecutive days with one day a weekend day. Also,food frequencies and anthropometric measurements were recorded in winter andsummer.