Manavgat ilçesi süt sığırcılık işletmelerinin genel profili üzerine bir araştırma
A research on the general profile of dairy enterprises in Manavgat district
  1. Tez No: 192579
  2. Yazar: MEHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ERBAY BARDAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZETBu araştırma ile Antalya ili, Manavgat ilçesindeki bazı süt sığırcılıkişletmelerindeki barınakların bazı özellikleri, işletme sahiplerinin mevcut durumları,işletmelerde yeniliklerin benimsenmesine etkili olan sosyo-ekonomik faktörlerinincelenmeleri amaçlanmıştır.Araştırmada Antalya ili, Manavgat ilçesindeki 62 adet işletme incelenmiştir.Çalışma sonunda ahırların genel özellikleri ile ilgili olarak; barınakların tümününkapalı tip barınaklar oldukları, 62 barınaktan 27'sinde (%43,55) duvar malzemesiolarak delikli tuğla, 35'inde (%56,45) diğer (briket, kerpiç vb) yapı malzemesikullanıldığı tespit edilmiştir. Barınakların %30,65'nin giriş yönünün güneydoğuolduğu saptanmıştır. İncelenen işletmelerin büyük çoğunluğun (%87,10) sağımın elleyapıldığı belirlenmiştir. Ahırlarda çatı malzemesi olarak beton ve eternit %79,03oranında kullanılmaktadır. Zemin durumu incelendiğinde %79,03'nün yeterlikurulukta olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada aynı zamanda Manavgat ilçesindekisüt sığırcılık işletmelerinde yeniliklerin benimsenmesinde etkili olan sosyo-ekonomik faktörler incelenmiştir. Otomatik suluk, sağım makinesi, işletme ölçeği,yem sağlama şekli, işletme verimliliği, işletmecinin yaşı, eğitim durumu, aile tipi,empati yeteneği, kitle iletişim araçlarından yararlanması, mesleki deneyimi, yaşamstandardı gibi faktörlerin etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Söz konusu yenilikleridüşük oranda benimseyenlerin %96,20'sinin küçük işletmeler olduğu, orta ölçekliişletmelerde ise düşük düzeyde benimseyenlerin oranı sadece %3,80 olarak tespitedilmiştir. İşletmelerin aile tipi olarak büyük bir kısmının (%67,74) çekirdek aileolduğu gözlenmiştir. İşletme sahiplerinin empati yetenekleri göz önüne alındığında%50,00'sinin empati yeteneğine sahip olmadığı belirlenmiştir. Kitle iletişimaraçlarından mesleki yayını sadece %6,45'inin kullandığı tespit edilmiştir. Ailelerinçoğunluğunun (%91,94) yaşam standardının orta düzeyde olduğu gözlenmiştir.Mesleki deneyim açısından işletme sahipleri (%93,55) deneyimli bulunmuş olup%93,55'nin ilkokul mezunu olduğu tespit edilmiştir. İşletmecilerin %74,19oranındaki bir çoğunluğunun orta yaşta olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin%95,16'sının orta düzeyde verime sahip bulunmaktadır. İşletmecilerin %50'si yemtedariklerini hazır alırken %50'si karma olarak karşılamaktadır. İşletmeler hayvansayısı yönünden incelendiğinde %62,90'ı küçük işletme (1-10 hayvan), %37,10'daorta ölçekli işletme (11-40 hayvan) olarak tespit edilmiştir.Manavgat ilçesinde incelenen işletmelerin barınak yapılarıyla ilgili olarakbarınakların birçok özellik bakımından yetersiz ve hatalı durum gösterdikleri,yeniliklerin zor benimsendiği ve bu konuda bilgilendirilmeleri gerektiği sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYA Research on the General Profile of Dairy Enterprises in Manavgat DistrictThis study was carried out to determine some characteristics of the housingsystems used in dairy enterprises in Manavgat and also socio-economic factorseffecting farmers adoption level of innovations.The material of the study was 62 dairy enterprises in Manavgat. Due to theresults of study on general characteristics of the housing systems, it was determinedthat all of them are closed types, in 27 of the housing systems brick was used as wallmaterial. The housing systems entrance was determined as southeast at % 30.65 ofhousing system. On a large scale of the housing systems (%87.10) it was determinedthat milking are still with hands. Use of concrete and asbestos cement in housingsystems for roof material was %79.03. In this study also socio-economics factoreffecting adoption of innovations in dairy enterprises in Manavgat was determined.In this study the effects of automatic water dispensers, milking machines, scales ofenterprises, education level, family type, empathy, communication facilities, workexperience and living standards were investigated. It was determined that theseinnovations were adopted %96.2 by small scale enterprises, medium scale enterpriseswere adopt innovations only %3.8. The family type of enterprises on a large scale(%67.74) was determined as small family. %50 of the farmer?s has the empathyability. It was determined that only %6.45 of the farmers used professionalpublications as communication facility. Most of the family (%91.95) was found tohave medium scale living standards. %93.55 of farmers was found to be experiencedand it was determined that about %93.55 of the farmers was only graduated atprimary school. %74.19 of the farmers investigated in this study were found to bemiddle-aged and %95.16 of the dairies were found to be medium scale productive. Itwas revealed that %62.90 of the enterprise was found as small scale (1-10 animal),%37.10 of the enterprises was found as medium scale (11-40 animal). About housingsystems investigated in Manavgat it was concluded that barns were insufficient andhave lots of mistakes. It was also concluded that farmers have low level adoption rateand should be informed about housing systems of dairy cattle.