İlköğretim 8. sınıf fen bilgisi dersi canlılarda üreme ve gelişme ünitesinde yapılandırmacı yaklaşıma dayalı 5E modeline uygun etkinliklerin öğrenci başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of activities proper to 5E models based on constructional approach at primary education 8th grade science lesson ?reproduction and development in living thing? unit to student?s achievements and attitudes
  1. Tez No: 237357
  2. Yazar: ÖZGE CANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma ilköğretim fen bilgisi öğretiminde yapılandırmacı yaklaşıma dayanan 5E modelinin öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma 2007-2008 öğretim yılının bahar yarıyılında Antalya ili, Manavgat ilçesi, Gündoğdu beldesi, Gündoğdu Düriye Duran İlköğretim Okulu'nda 8. sınıflardan oluşan iki sınıfta gerçekleştirilmiştir. Araştırma 8. sınıf ?Canlılarda Üreme ve Gelişme? ünitesine yönelik yürütülmüştür. Sınıflar deney ve kontrol grubu olarak yansız atama yoluyla seçilmiştir. Deney grubunda dersler yapılandırmacı yaklaşıma dayanan 5E modeline göre işlenirken, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenmiştir. Araştırma, gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu modele göre düzenlenmiştir. Ölçme araçları olarak fen bilgisi dersi ?Canlılarda Üreme ve Gelişme? ünitesi hedef davranışlarına göre hazırlanmış Fen Bilgisi Başarı Testi (CÜGBT) ve Fen Bilgisi Tutum Ölçeği (FTÖ) kullanılmıştır. Bu ölçme araçları deney ve kontrol gruplarına öntest ve sontest olarak verilmiştir.Toplam 9 hafta süren uygulama aşamasından sonra elde edilen veriler t-testi ve ANCOVA gibi istatistiksel işlemler kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın bulgularına dayanılarak şu sonuçlar elde edilmiştir; yapılandırmacı yaklaşıma dayanan 5E modeli ile öğretimin ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersindeki başarıları üzerine olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Geleneksel öğretim yöntemleri ile öğretimin ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersindeki başarıları üzerinde anlamlı bir fark oluşturduğu görülmemiştir. Yapılandırmacı yaklaşıma dayanan 5E modelinin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yaklaşıma dayanan öğretimin uygulandığı kontrol grubu son testleri arasında anlamlı bir fark vardır. Yapılandırmacı yaklaşıma dayanan 5E modeli ile geleneksel öğretim yöntemlerinin ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen ve bilgisi dersine yönelik tutumları üzerindeki etkileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This paper is prepared due to investigate the effect of 5E models based on constructional approach at science and technology of primary education to students attitudes and achievements.Investigation performed on two groups which consist of 8th grades at Antalya city, Gündoğdu County, Gündoğdu Duriye Duran Primary School. Investigation was carried out at the origin of ?Increase and Development of Organisms? unit of 8th grades. Groups sellected as experiment and control goup by neutral assignment. Units were teached due to 5E models based on constructional approach at experiment group, while the other group learned by traditional model. Investigation was arranged due to pretest-post test model among real test models. As measuring instruments, Science and Technology Achievement Tests which was prepared due to Science and Technology unit target behaviours, and Science and Technology attitude scale were used. These measuring instruments were given to experiment and control groups as pretest and post tests.After nine weeks application stage, gathered data were analyzed by statistical application as t-test and ANCOVA.Following results are attained due to findings of investigation; It is obtained that teaching with 5E models based on constructional approach, has constructive effects on achievements at Science and Technology lesson of primary school 8th grade students . It was observed that teaching with traditional model doesn't make a meaningful difference on achievements at Science and Technology lesson of primary school 8th grade students. There is a meaningful difference between post tests of experiment group which 5E models based on constructional approach was applied on and control group which traditional education was applied on. No meaningful difference was found between influence of 5E models based on constructional approach and traditional education model, on attitudes toward Science and Technology Lesson of primary school 8th grade students .