İnegöl bölgesi'nde yaşayan Bulgaristan göçmeni ve yerli ailelerin aile yapısı
The family structure of the Bulgarian immigrants and the local residents living in İnegol region
- Tez No: 192604
- Danışmanlar: PROF.DR. R. GÜNSEL TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZETCESUR KILIÇASLAN, S., negöl Bölgesi'nde Yaşayan BulgaristanGöçmeni ve Yerli Ailelerin Aile Yapısı, Hacettepe Üniversitesi SağlıkBilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Programı Doktora Tezi,Ankara, 2006. negöl Bölgesi'nde yaşayan Bulgaristan göçmeni ve yerliailelerin aile yapılarının birbirlerinin örf, adet ve moral ilkelerinden nasıletkilendiğini, bu değişimlerin meydana getirdiği kültürleşme sürecinde aileyapılarının benzer özellikler taşıyıp taşımadığını belirlemek amacıylaplanlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına Bulgaristangöçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Akhisar Köyü, Yenice Beldesi ve negölilçe merkezinden ?tabakalı rasgele örnekleme? yöntemi ile seçilen 221'igöçmen, 244'ü yerli olmak üzere toplam 465 aile alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCESUR KILICASLAN, S., The Family Structure of the BulgarianImmigrants and the Local Residents Living in Inegol Region. HacettepeUniversity Health Sciences Institute Family and Consumer SciencesProgram Ph.D Dissertation, Ankara, 2006. The goal of the dissertation is toexplain how the family structures of the immigrants and the local residentshave been influenced by each group?s traditional and moral principles and tofind out whether the family structures have become similar within this processof cultural interactions. The research sample is drawn by stratified randomsampling method from Akhisar Village, Yenice town and the center of Inegolwhere the Bulgarian immigrant population has a significant share. Theresearch sample consists of 465 families, of which 221 are immigrant and224 are local families.