Kahramanmaraş il merkezinde çalışan marangozlarda görülen el yaralanmalarının değerlendirilmesi
Research of people who have working as carpenter in city center of Kahramanmaraş
- Tez No: 192659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamıza, 2004-2006 yıllarında Kahramanmaraş ilindeki işyerlerindemarangozlukla uğraşan 1006 işçi alınmıştır.Sigara içenlerde el kazası geçirme oranı ( % 42.5 ), sigara içmeyenlere oranla( % 31.1 ) Chi-Square testine göre anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur( p < 0.05 ). Dominant eli sağ olanlarda yaralanma oranı ( % 35.7 ), sol olanlara göre( % 23.9 ) anlamlı olarak fazla bulunmuştur ( p < 0.05 ).İşyerinde ortam ısısının yeterliliği ile el yaralanması arasındaki ilişki anlamlıbulunmuştur ( p < 0.05 ). Kışları yeterli ısınma sağlanmayan işyerlerinde yaralanmaoranı % 49.20, yeterli olduğu işyerlerinde ise % 34.66 olarak saptanmıştır.Tetanoz proflaksisi ile eğitim arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur ( p < 0.05 ).Yaralananların sağlık güvencesi ile başvurduğu sağlık kurumu arasındaki ilişkiistatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( p < 0.05 ).Kaza oluşumları arasında kişisel nedenler % 78.8 ile birinci sırayı alırkenbunlardan dikkatsizlik tüm nedenler arasında % 46.5 ile en sık olarak yer almaktadır.İşyerlerinde % 4.2 oranında koruyucu bulunurken koruyucu kullanma oranının% 1.5 olduğu tespit edilmiştir. Kaza sırasında sadece % 0.5 marangozun koruyucukullandığını tespit ettik.Marangozlardan % 37.2'si az yada çok ilkyardım eğitimi almış olup yalnızca %4 gibi bir kısım eğitimini yeterli bulmaktadır.Kırıkların % 41.37' si sağ el, % 58.62'si ise sol el parmaklarında meydanagelmiştir. Yaralanan el parmaklarının % 34.48'i 5. parmak, % 24.13'ü baş parmak,% 24.13'ü işaret parmağı, % 10.34'ü orta parmak, % 6.89'u ise yüzük parmağıolarak tespit edilmiş olup bu istatistiksel fark Chi-square testine göre anlamlıbulunmuştur ( p < 0.05 ).ANAHTAR SÖZCÜKLER : Marangozlar, marangozhane, el yaralanmaları, iş makinaları
Özet (Çeviri)
For our research, 1006 people were involved in 2004-2006 who have beenworking as carpenter in city center of Kahramanmaraş. Accident rate of those whohave had hand injuries was % 42.5 at smokers, while it was % 31.1 at non-smokers.These rates are found meaningful for the chi-square tests.The rate of hand injury at right-handed people ( % 35.7 ) was found moremeaningful than left-handed people ( % 23.9 ). These findings were more meaningfulfor statistics ( p < 0.05 ).The correlation between efficient warming-up at working places and hand-injuries was found meaningful for chi-square tests ( p < 0.05 ). The rate of hand-injury at working places which are not heated enough at winters were found to be%49.20, while it was about % 34.66 at working places which are heated efficiently.The correlation between prophlactic vaccine of tetanus and education was foundmeaningful ( p < 0.05 ).The correlation between the guarantee of health of the injuries and the firstapplied health association was found meaningful for chi-square tests statistically( p < 0.001 ). Personal reasons takes the first place among the causes of accidents( with the rate of % 78.8 ) and carelessness takes the first place amongst all accidentreasons ( % 46.5 ).Despite the fact that there were protectors ( % 4.2 ) at workingplaces, the rate ofprotector usage is % 1.5, it was found out that only % 0.5 cases were using protectorsduring theinjury. The rate of first and training among the cases were %37.2 and % 4 of themthought themselves trained enough for first aid application.Among the fractures rate of right hand fractures was % 41.37 and rate of lefthand fractures was % 58.62. The rate of 5th finger injuries was % 38.48, thumbinjuries % 24.13, index finger injuries % 24.13, middle finger injuries % 10.34 andring finger injuries % 6.89. These findings were meaningful for chi-square testsstatistically ( p < 0.002 ).