Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin algıladıkları iş yükünün aile merkezli bakıma ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of perceived workload of nurses working in neonatal intensive care unit on attitudes towards family centered care
  1. Tez No: 609685
  2. Yazar: SERAP NACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin algıladıkları iş yükünün aile merkezli bakıma ilişkin tutumlarına etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma verileri gerekli izinler alındıktan sonra araştırmacı tarafından geliştirilen Hemşire Bilgi Formu, Ebeveyn Katılımı Tutum Ölçeği (EKTÖ), Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği (BİYAÖ) ile Kasım-Aralık 2018 tarihleri arasında toplandı. Araştırma Kahramanmaraş il merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı çocuk hastanesindeki yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan 55 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22 programı kullanıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin tamamına yakınını kadınlar oluştururken, %47.3'ü 30-39 yaş ve 40 yaş ve üzeri gruplarında yoğunlaştı. Mesleki çalışma sürelerini %32.7 oranında 21 yıl ve üzeri, ünitenin iş yükünü %76.4'ü fazla ya da çok fazla olarak ifade etmiştir. YYBÜ'de çalışan hemşirelerin BİYAÖ puan ortalaması 102.30±13.93 ve EKTÖ puan ortalaması 74.70±4.10 olarak saptandı. Her iki ölçekten alınan toplam puan ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). Yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin bireysel iş yükü algı ölçeği alt boyutlardan alınan puan ortalamasına göre hemşirelerin iş yükü algıları en olumludan daha az olumluya doğru sırası ile;“meslektaş desteği”“yönetici desteği”“birim desteği”“çalışma ortamı”şeklindedir. Ölçeğin belirtilen bu dört alt boyut puan ortalamasının sonucuna göre hemşirelerin iş yükü algıları ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive study to determine the effect of perceived workload of nurses working in neonatal intensive care unit on attitudes towards family centered care. After obtaining the necessary permissions, the research data were collected between November-December 2018 with the Nurse Information Form, Parental Participation Attitude Scale (IPPC), Individual Workload Perception Scale (BIMS) developed by the researcher. The study was conducted with 55 nurses working in the neonatal intensive care unit in the pediatric hospital of the Ministry of Health in Kahramanmaraş city center. SPSS 22 program was used to evaluate the data. While almost all of the nurses participated in the study were women, 47.3% were concentrated in the 30-39 age group and 40 age group and over. 32.7% of their professional working time was defined as 21 years or more, and 76.4% of the unit's workload was expressed as over or too much. The mean BIAQ score of the nurses working in the NICU was 102.30 ± 13.93 and the mean ECT score was 74.70 ± 4.10. When the mean scores of the two scales were compared, no statistically significant relationship was found (p> 0.05). According to the mean score taken from the individual workload perception scale sub-dimensions of the nurses of the neonatal intensive care unit nurses, the workload perceptions of the nurses from the most positive to the less positive, respectively;“Peer support”“manager support”“unit support”“work environment”. According to the results of these four subscale scores, it was found that the nurses' workload perceptions were above the average.