Fen ve teknoloji öğretmenlerinin çevre bilinci ve çevreye yönelik tutumlarının incelenmesi
Environmental awareness and investigation of the attitudes to the environment of science and technology teachers
- Tez No: 553128
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin çevre bilinci ve çevreye yönelik tutumları incelenmiştir. Çevre eğitimi multi disiplinler olmasından dolayı, eğitimin her alanındaki eğitim programlarından başlayarak çesitli düzeylerde verilmesi gerekmektedir. Çevremizde ne kadar çevresel sorun yaşandığını bilmek ve ayrıca bunları önlemenin yollarını belirlemek de gereklidir. Dolayısıyla orta ve yüksek ögretim ögrencilerinin ve eğitimcilerinin çevre konularında bilinçlenmeleri çevremizi korumaya yönelik eylemlerimize katkıda bulunacaktır. Bu tez çalışmasında, Fen ve teknoloji öğretmenlerinin çevre eğitimi konusundaki bilinçlerinin yeterliliklerinin belirlenmesi ve belirlenen pozitif ve negatif durumları ayrı ayrı sınıflandırarak gerekli çözümlerin önerilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi Kahramanmaraş il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmi ve özel okullarda çalışan 178 fen ve teknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ile yapılmış, veri toplama aracı olarak Özdemir (2013) tarafından geliştirilen çevresel düşünce ve davranış alt boyutlarından oluşan ''Çevresel Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda fen ve teknoloji öğretmenlerinin büyük kısmının çevre bilincinin yüksek olduğu ancak az sayıda da olsa bir kısmının çevre bilinçlerinin yeterli düzeyde olmadığı görülmüştür. Yapılan anket sorularına verilen cevaplara bakıldığında, gerek cinsiyet gerekse deneyimli veya deneyimsiz öğretmenlere bakılmaksızın çevre bilinci ve çevreye yönelik tutum yönüyle bir farklılık oluşturmadıkları görülmüştür. Çalışma sonuçları ilgili literatürle ayrıntılı bir şekilde tartışıldıktan sonra konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmada, ilk ve ortaokul kurumlarındaki öğrencilerin çevre ile ilgili tutumlarına not verme yerine, bu öğrencileri yetiştiren öğretmenlerin çevre bilincini ölçmek ve çevrenin korunmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, science and technology teachers' environmental awareness and attitudes towards the environment were examined. It should be given in various levels starting from the training programs in all areas of education because environmental education is multi-disciplines. It is also necessary to know how much environmental problems occur in our environment and also to determine the ways of preventing them. Therefore, awareness of middle and higher education students and educators on environmental issues will contribute to our actions to protect our environment. In this thesis, it is aimed to determine the awareness of science and technology teachers about environmental education, and to determine the necessary solutions by classifying the positive and negative conditions separately. The sample of this study consists of 178 science and technology teachers working in public and private schools within the Ministry of Education in the city center of Kahramanmaraş. The study was carried out with a screening model of quantitative research methods and, Environmental Attitude Scale dem which is composed of sub-dimensions of environmental thinking and behavior developed by Özdemir (2013) was used as data collection tool. As a result of our study, it is seen that most of science and technology teachers have high environmental awareness, but a few of them have not enough level of environmental consciousness. When the answers given to the questionnaires were examined, it was seen that they did not make any difference in terms of environmental awareness and attitude towards environment, regardless of gender and experienced or inexperienced teachers. After a detailed discussion with the literature on the results of the study, suggestions were made on the subject. In this study, it is emphasized that the importance of protecting the environmental consciousness of the teachers who educate these students and the protection of the environment are emphasized instead of grading the attitudes of the students in the primary and secondary schools.