Deneysel ağır kafa travması oluşturulan ratlarda propofol ve sitikolin'in lipid peroksidasyonu ve antioksidan sistem üzerine etkileri
The lipid peroxidation of citicoline and propofol and their effects on the activity of antioxidant enzym system in the rats with experimental severe head injury
- Tez No: 192671
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET MENKÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
2.6. ÖZETBu çalışmada, ratlarda oluşturulan kafa travmasında propofol ve sitikolininantioksidan enzimlerden glutatyon peroksidaz (GPx) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi,membran lipid peroksidasyonunun (LP) son ürünü olan malondialdehit (MDA) düzeyiüzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı.Deneyde 200-250 g ağırlığında, toplam 39 adet, erkek, Swiss Albino ratlar kullanıldı.Deney grupları kontrol, propofol (100 mg/kg) ve sitikolin (250mg/kg) + propofol (100mg/kg) olarak oluşturuldu.GPx düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. MDA düzeyleri, sitikolininkombine olduğu grupta, kontrol grubuna göre anlamlı düşüktü. SOD düzeyinde ise kombinegrupla, propofolün tek başına verildiği grupta artış mevcuttu.Sonuç olarak propofolün antioksidan enzim sistemi aktivititesi üzerine etkileri, LP'naetkilerinden daha anlamlıdır. Sitikolinin ise antioksidan enzim aktivitesi üzerine çok etkiliolmadığını, ancak LP üzerine müspet yönde çok etkili olduğu kanaatine varıldı. Kombinekullanımın, her iki ajanının birbirlerine sinerjik etki göstermesinden dolayı daha faydalıolduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
2.7. SUMMARYThe current study was undertaken to explore the effects of propofol and citicoline onthe GPx and SOD activity from enzymatic antioxidants and the serum MDA levels, the lastproduct of membrane LP, in the rats subjected to head trauma.In the experiment, 39 male Swiss Albino rats (200-250 g) were used. These animals weredivided into 3 groups: 1) control group, 2) propofol-treatment group (100 mg/kg) and, 3)citicoline (250 mg/kg) + propofol (100 mg/kg) combination group.In the levels of GPx, there was no statistically meaningful difference among the groups.MDA levels were significantly lower in the citicoline combination group than those of controlgroup. As for the level of SOD, there was an increase both in the combination and propofolgroups.As a conclusion, the effects of propofol on the activity of antioxidant enzym systemwas more meaningful than its effect on LP. Whereas we found that citicoline was noteffective on the activities of enzymatic antioxidants. Instead it was found to be highlyeffective on the LP positively. Lastly, we believe that the combinated use of these therapeuticagents will be more useful due to their synergetic effects.