Ovulasyon indüksiyon ajanlarının over yüzey epiteli üzerine etkileri
The effects of ovulation induction agents on rat ovarion surface epithelium
- Tez No: 192674
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1. ÖZETAMAÇ: Bu çalışmada ovulasyon indüksiyon ajanlarının over yüzeyepiteli üzerine olan etkilerinin ratlarda deneysel olarak incelenmesiamaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Yetmiş adet düzenli siklusa sahip, 90günlük, erişkin, dişi Wistar Albino cinsi rat rastgele, yedi gruba ayrıldı ve hergrup on rattan oluşturuldu. Bu gruplardan beşine klomifen sitrat, HMG, rFSH,letrazol ve hCG ile toplam oniki siklus ovulasyon indüksiyonu yapıldı. Diğeriki grup ise kontrol grubu olarak alındı. Kontrol grubundaki ratlara iseherhangi bir ajan verilmedi. Altı siklus sonrası sağ ooferektomi, oniki siklussonrası sol ooferektomi yapıldı. Işık mikroskopisi altında over yüzey epitellerideğerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde gruplar arası karşılaştırmadaOne Way Anova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTTHE EFFECTS OF OVULATION INDUCTION AGENTS ON RATOVARIAN SURFACE EPITHELIUMOBJECTIVE: The study is performed to investigate the effects ofovulation induction agents experimentaly on ovarian surface epithelium in ratsMATERIAL AND METHODS: Seventy female, 90-days-old ratswere enrolled for this trial. They were randomly divided into seven groups.Five groups of rats received clomiphene citrate, HMG, rFSH, letrazole andhCG respectively twelve cycles for ovulation induction. Remaining twogroups accepted as control groups without ovulation induction. After sixcycles of ovulation induction administration right ovaries of rats wereexcluded for histopathological examination and then the remaining ovariesexcluded for histopathological examination after twelve cycles of ovulationinduction. Ovarian surface epithelium examined under light microscopy.