Sedanterlerde oluşturulan gecikme kas yorgunluğu üzerine masajın etkisi
The effect of massage on delayed onset muscle soreness of sedanteries
- Tez No: 192683
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA TEKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETSEDANTERLERDE OLUŞTURULAN GECİKMİŞ KAS YORGUNLUĞUÜZERİNE MASAJIN ETKİSİHasan SÖZEN, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Aralık 2005Bu çalışmanın amacı, masajın gecikmiş kas yorgunluğu üzerine etkilerinigörebilmektir. Çalışma; sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra, yaşları 18-25(21.26 ± 3 yıl) olan gönüllü 26 sedanter erkek üniversite öğrencisinin katılımıylaOndokuz Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'ndagerçekleştirildi. Gönüllülerde gecikmiş kas yorgunluğu oluşturmak için sağbacağın hamstring kaslarına 5 set 10 tekrar eksantrik kuvvet antrenmanıyaptırıldı. Bu antrenmanlarda Leg Curl makinesi kullanıldı. 26 sedanter erkekler,13 masaj, 13 kontrol grubu olarak ayrıldı ve masaj grubuna antrenmandan 2 saatsonra sağ bacağın hamstring kaslarına 20 dakikalık klasik (İsveç) masajıuygulandı. Doku hasarında artış gösteren ve gecikmiş kas yorgunluğuyla orantılıyükselme gösteren serum kreatin kinaz (CK) enzimi, her iki gruptan daantrenmandan önce ve antrenmandan 6, 24 ve 48 saat sonra kan örnekleri alınıpölçüldü.Araştırma sonunda veriler Statistical Package for Social Science (SPSS)istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Farklılıkların analizi için PairedSamples t-testi kullanılmıştır. Alınan sonuçlara göre, antrenmandan 2 saat sonrauygulanan masaj antrenmandan 6 ve 24 saat sonra ki kreatin kinaz seviyelerinebir etkisi olmuştur fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak 48 saatsonra yapılan kreatin kinaz ölçümlerindeki fark anlamlıdır (t= -2.525, P= 0.27).Bu sonuç, masajın kreatin kinaz düzeylerinde düşüşe neden olabileceği veantrenmandan 2 saat sonra yapılan masajın etkisinin ancak antrenmandan 48 saatsonra en fazla görüldüğü bulunmuştur.Sonuç olarak, antrenmandan 2 saat sonra uygulanan masajın, gecikmiş kasyorgunluğuna bağlı ağrıların zirveye ulaştığı 24-48 saatlerinde anlamlı bir etkisiolduğu ve bu bağlamda spora yeni başlayanlarda veya farklı kas gruplarınayönelik antrenman yapan sporcularda oluşması olası gecikmiş kas yorgunluğunabağlı bu ağrıların sürelerinin kısaltılmasına masaj tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF MASSAGE ON DELAYED ONSET MUSCLESORENESS OF SEDANTERIESHasan SÖZEN, Master ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, December 2005The aim of this study is to see the effects of the massage on DelayedOnset Muscle Soreness (DOMS). The study was realized with the contribution ofvoluntary 26 sedentary men aged 18-25 (21 ± 3 years) after health control at theOndokuz Mayıs University, Physical Education and Sport Department. Delayedonset muscle soreness was induced with five sets of ten maximal eccentriccontractions of the right hamstring. Leg curl machine was used in these exercises.26 sedentary men were seperated as massage (13) and control (13) grouprandomly and classical swedish massage was applied to hamstring muscules ofright leg of massage group for 20 minutes after 2 hours from exercise. SerumCreatine Kinase enzyme, which is being increased as DOMS and showingincrease on damage of tissue, was measured by taking blood samples from bothgroups before exercise and after 6, 24 and 48 hours from exercise.At the end of the research, output were evaluated with Statistical Packagefor Social Sciences (SPSS). Paired Samples t-test was used to analysis thedifferences. According to results; the massage, applied after 2 hours fromexercise, effected the creatine kinase levels of after 6 and 24 hours. But the resultwere significant. But the difference on the creatine kinase levels measured after48 hours was significant (t= -2.525, P= 0.27). This result shows that the massagecan be effective to decrease the levels of creatine kinase and the effect ofmassage, made 2 hours later than exercise, can be mostly seen 48 hours afterexercise.Finally, it can be advised that the massage, which was made 2 hours laterthan exercise, is effective on the intensive pains of 24-48 hours based onDOMS, at this concept massage can be advised to shorten the period of DOMSfor athletes who are training with the different muscle groups and persons whoare newly started to sports.