Köpeklerde sevofloran ve izofloran anestezisinin intraoküler basınca etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of sevoflurane and isoflurane anaesthesia on intraocular pressure in dogs
  1. Tez No: 192716
  2. Yazar: MELİKE COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. KADİR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göz Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Eye Diseases, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Köpeklerde Sevofloran ve İzofloran Anestezisinin İntraoküler BasıncaEtkisinin KarşılaştırılmasıBu araştırmada köpeklerde sevofloran ve izofloran anestezisinin intraokülerbasınca (İOB) etkisini karşılaştırmanın yanısıra her iki anestezik maddeninsantral venöz basınç (CVP), ortalama arteriyel basınç (MAP), kalp atım hızı(HR) ve kardiyak indeks (CI) üzerindeki etkilerini araştırmak amaçedinilmiştir.Araştırmanın materyalini 12 adet farklı yaş (1-4 yaş), cinsiyet ve ırktaköpek oluşturdu. Rutin sağlık kontrolü yapılan köpekler 10 gün boyuncagözlem altında tutularak; rutin oftalmik muayeneleri, antiparaziter ilaçları veaşıları yapıldı. İki gruba ayrılan köpeklerde birinci gruba (Grup SEVO) (n=6);atropin sülfat, ksilazin hidroklorid, tiyopental sodyum ve sevoflorananestezisi uygulanırken, ikinci gruba (Grup İZO) (n=6); atropin sülfat, ksilazinhidroklorid, tiyopental sodyum ve izofloran anestezisi uygulandı. Çalışmayaalınan tüm hayvanlar uygulamadan 24 saat önce aç bırakıldı.Köpeklerin İOB'ları 5,5, 7,5 ve 10.0 g. ağırlıkları bulunan Schiøtztonometresi ile ölçüldü. Schiøtz tonometresi ile elde edilen değerler Peiffer veFreindenwald adlı araştırıcıların kalibrasyon tablolarına göre değerlendirildi.Her iki grupta da İOB ölçümleri; anestezi idamesi 0, 15, 30, 60.dakikalarda ve anestezi sonrası 60. dakika ile 1. günde yapıldı. Ayrıca CVP,MAP, HR ve CI değerleri anestezi idamesi 0, 15, 30 ve 60. dakikalardaölçülerek kaydedildi.İki grubun ölçüm sonuçları incelendiğinde; sevofloran anestezisinde İOBdeğerleri, izofloran anestezisi İOB değerlerine göre daha az düşmüştür.Araştırmamızdaki Peiffer ve Freindenwald kalibrasyon tablosuna göre eldeettiğimiz anestezi idamesi ölçüm sonuçları referans aralıktadır. Gerek birinciPDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.comXVgrup (Grup SEVO) gerekse ikinci grupta (Grup İZO) anestezi idamesi 60.dakikaya kadar ki ölçüm sonuçları düşüş yönünde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effects of Sevoflurane and Isoflurane Anaesthesiaon Intraocular Pressure in DogsIn this study, it was aimed to compare the effects of sevoflurane andisoflurane on intraocular pressure (IOP), and also to compare the effects ofboth anesthetics on central venous pressure (CVP), mean arterial pressure(MAP), heart rate (HR) and cardiac index (Cl).The study material consisted of 12 healthy dogs from different age(between 1 and 4 years), sex and breed. After routine health examination,animals were monitored for 10 days. Routine opthalmic examination wasapplied. Antiparasites and vaccination were given. Dogs were divided intotwo groups. The first group (Group SEVO) (n = 6) was administred withatropine sulphate, xylazine hydrochlorid (HCl), thiopental sodium andsevoflurane anesthesia was performed. Whereas the second group (GroupISO) (n = 6) was given atropine sulphate, xylazine HCl and thiopental, andsevoflurane anesthesia was carried out. Animals included in the study werefasted 24 hours before the applications.Intraocular pressure of the dogs were measured by Schiøtz?s tonometrywhich possessed 5,5, 7,5 or 10,0 gram weights. Values obtained fromSchiotz tonometry were exploited according to the calibration table of Peifferand Freindenwald.The measurement of IOP in both groups were performed during themaintenance of anesthesia, the 0th, 15th, 30th, 60th minutes and after the60th minute and the first day. In addition, values of CVP, MAP, HR and Clduring the maintenance of anesthesia were also measured during the 0th,15th, 30th and 60th minutes.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.comXVIIWhen the result of measurements examined in both groups, IOP values insevoflurane anesthesia dropped less than those in isoflarane anesthesia. Inour study, results of maintenance anesthesia obtained from the Peiffer andFreindenwald calibration table were within reference range. In both groups, itwas recorded that there was decline during the maintenance of anesthesiauntil the 60th minute.