Geriatrik köpeklerde propofol-izofluran, propofol-sevofluran, alfaksalon-izofluran ve alfaksalon-sevofluran ile oluşturulan genel anestezinin biyokimyasal, hemodinamik ve kardiyopulmoner etkilerinin karşılaştırılması
General anesthesia in geriatric dogs with propofol-isoflurane, propofol-sevoflurane, alfaxalone-isoflurane, alfaxalone-sevoflurane and their comparison of biochemical, hemodynamic and cardiopulmonary effects
  1. Tez No: 458207
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGEN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada veteriner hekimlikte sıkça kullanılan propofol-izofluran ve propofol-sevofluran ile nispeten daha yeni bir anestezik kombinasyon olan alfaksalon-izofluran ve alfaksalon-sevofluranın hematolojik, biyokimyasal ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini çeşitli amaçlarla anesteziye alınması gereken değişik ırk ve cinsiyetten 40 geriatrik köpek oluşturdu. Köpekler rastgele 4 gruba bölünerek farklı anestezi protokolleri uygulandı. Birinci ve 2. gruptaki hastalara 6 mg/kg propofol ile anestezi indüksiyonu sağlandıktan sonra 1. grubun anestezisine izofluran, 2. grubun anestezisine sevofluran ile devam edildi. 3. ve 4. gruptaki hastalara 3 mg/kg alfaksalon ile anestezi indüksiyonu sağlandıktan sonra 3. grubun anestezisine izofluran, 4. grubun anestezisine sevofluran ile devam edildi. Preanestezik dönem, anestezinin 15, 30, 45 ve 60. dakikaları ile anesteziden 60 dakika sonra kan alınarak tam kan sayımı gerçekleştirildi. Serum ALT, AST, üre, kreatin değerleri, preanestezi, anestezinin 15-30. dakikalarında ve anesteziden 60 dakika sonra ölçüldü. Anestezi öncesi değerlendirilen kardiyopulmoner parametreler ve refleksler perianestezik 5, 10, 15, 30, 45, 60. dakikada ve hasta uyandıktan 60 dakika sonra da kaydedildi. Anestezi süresince hastalar monitörize edildi. Propofol-izofluran, propofol-sevofluran, alfaksalon-izofluran, alfaksalon-sevofluran ile oluşturulan anestezilerin derinliği ve süresinin cerrahi girişimler açısından yeterli olduğu gözlendi. Uygulanan dört anestezik ajanın da geriatrik köpeklerde, hematolojik ve biyokimyasal değerleri olumsuz yönde etkilemediği tespit edildi. Sonuç olarak geriatrik köpeklerde propofol veya alfaksalon indüksiyonu sonrası izofluran veya sevofluran ile anestezinin devam ettirilmesi ile hastalarda güvenli bir anestezi sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, frequently used propofol-isoflurane and propofol–sevoflurane in veterinary medicine were compared to a relatively new anesthetic combination alfaxalone-isoflurane and alfaxalone-sevoflurane for the effects on hematological, biochemical and physiological parameters. The study was performed on 40 geriatric dogs from different breeds and sexes required to be anesthetized for various surgical intervention. Dogs were randomly divided into 4 groups randomly and anesthesia protocols were applied. After induction of anesthesia with 6 mg/kg propofol in groups 1 and 2, isoflurane anesthesia was continued in group 1 and sevoflurane in group 2. After induction of 3 mg/kg alfaxalone anesthesia in groups 3 and 4, isoflurane anesthesia was continued in group 3 whereas sevoflurane in group 4. At the preanesthetic period, 15, 30, 45, 60 minutes and 60 minutes after the anesthesia, complete blood counts were performed. Serum ALT, AST, urea, creatinine values were measured during preanesthesia, perianesthesia 15-30. minutes and 60 minutes after anesthesia. Cardiopulmonary parameters and reflexes were evaluated before anesthesia and recorded at perianesthetic 5, 10, 15, 30, 45, 60 minutes and 60 minutes after full recovery. Patients were monitored during anesthesia. Duration and depth of the anesthesia with propofol-isoflurane, propofol–sevoflurane, alfaxalone–isoflurane and alfaxalone-sevoflurane were found to be satisfactory for surgery. Four anesthetic agents applied in geriatric dogs did not adversely affected the hematological and biochemical parameters. In conclusion anesthesia on geriatric dogs after induction of propofol and alfaxalone maintained with isoflurane or sevoflurane found to be safe.