Küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde fluoresan in-situ hibridizasyon ile her-2/neu amplifikasyonunun saptanması
Determination of her-2/neu amplification through fluorescense in-situ hybridization in non small cell lung cancer
- Tez No: 192752
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM ERESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETKÜÇÜK HÜCREL OLMAYAN AKC ER KANSERLER NDE FLUORESAN in-situH BR D ZASYON LE HER-2/neu AMPL F KASYONUNUN SAPTANMASI *ebnem Yıldırımcannsan sa lı ı açısından, günümüzde en önemli sorunlardan biri, kanserdir. Kanserçe itleri içinde de akci er kanseri; insidansı hızla artarak, batı ülkelerinde hem erkek hem dekadınlar arasında en sık görülen kanser haline gelmi tir. Akci er kanseri hücrelerinmorfolojisine göre ?küçük hücreli akci er kanseri? (KHAK) ve ?küçük hücreli dı ı akci erkanseri? (KHDAK) olmak üzere ba lıca 2 tipe ayrılır. Tüm akci er kanserlerinin %80'i,küçük hücreli dı ı akci er kanserleridir.Akci er kanseri oldukça kötü bir prognoza sahiptir ve te his konulan olguların%90'ından fazlasının ölümle sonuçlandı ı tesbit edilmi tir. Bu durumda, prognostikbelirteçler ve tedavide yeni yakla ımlar büyük önem kazanmaktadır. Çe itli molekülerde i ikliklerin, tümör prognozunda önemli rol oynadı ı ileri sürülmektedir .De i ime u rayan genlerden birisi olan ve 17q12'de yerle im gösteren HER-2/neuonkogeni; p185HER2 olarak adlandırılan 185 kDaltonluk transmembran bir tirozin kinazreseptörünü kodlar. HER2/neu geninin amplifikasyonu ve dolayısı ile reseptörünoverekspresyonu, hücre bölünmesinin artmasına ve hücre büyümesinin hızlanmasına nedenolur. HER2/neu overekspresyonu, küçük hücreli dı ı akci er kanserli hastaların %10-15'inde,adenokarsinomların %30'unda rapor edilmi tir.Bu çalı mada; küçük hücreli dı ı akci er kanseri olgularının tümör örneklerinde?fluoresan in situ hibridizasyon? (FISH) yöntemi ile HER-2/neu amplifikasyonununde erlendirilmesi ve sonuçların olguların klinik verileri ile birle tirilerek; HER-2/neuamplifikasyonunun prognoz üzerine olan etkisinin ara tırılması, amaçlandı. Ayrıca sonyıllarda, p185HER2'e ba lanan ve rekombinant DNA türevli bir monoklonal antikor olanTrastuzumab'ın (Herceptin), ileri safha küçük hücreli dı ı akci er kanserlerinin tedavisindede, kemoterapi ile birlikte uygulanabilirli i hakkında kanıtlar elde edilmi tir. Trastuzumab ileba arılı bir tedavinin ön arttı, HER-2/neu amplifikasyonunun do ru olarak belirlenmesidir.Çalı mamızda; önceden immunohistokimya (IHC) ile HER-2/neu ekspresyonları,negatif (%46), +2 (%29) ve +3 (%25) olarak de erlendirilmi , 23 adet küçük hücreli dı ıakci er kanseri olgusunun parafin doku örne inde, fluoresan in situ hibridizasyon tekni i(FISH) kullanılarak, HER2/neu geni amplifikasyonları saptandı. HER2/ALFA SATELLIToranı 2.0 olan analiz sonuçları, gen amplifikasyonu var olarak FISH pozitif (+) ; HER2/CEP17 oranı
Özet (Çeviri)
SUMMARYDETERMINATION OF HER-2/neu AMPLIFICATION THROUGHFLUORESCENSE in-situ HYBRIDIZATION IN NON SMALL CELL LUNGCANCER *ebnem YıldırımcanIn terms of human health, one of the most important problems is cancer nowadays.Among the types of cancer, lung cancer; by increasing rapidly its incidence, has become themost widespread type of cancer among men and women in western countries. Lung cancer,according to morphology of cells is mainly divided in two types named as non small cell lungcancer (NSCLC) and small cell lung cancer (SCLC). 80 percent of all lung cancers are nonsmall cell lung cancer.Lung cancer has fairly bad prognosis and it has been proved that more than 90 percentof the cases which are diagnosed have ended with dead. In this state, prognostic signs andnew approaches in treatment gain importance. It has been claimed that variety of molecularalterations play significant role in tumour prognosis.HER-2/neu oncogene, one of the genes which is exposed to change and is located at17q12, encodes a 185 kDa transmembrane receptor tyrosine kinase which is named asp185HER2 . The amplification of HER-2/neu gene and as a result of this the overexpression ofreceptor causes increase of cell division and fastening of cell growth. HER-2/neuoverexpression has been reported in 10-15 percent of non small cell lung cancer patients andin 30 percent of adenocarcinoma.In this study, it has been aimed to evaluate HER-2/neu amplification by means ofFISH and searching the effect of HER-2/neu amplification on prognosis, by connecting theclinic data of cases with results, in tumour samples of non small cell lung cancer cases. Alsoin recent years, it has been got evidence about that Herceptin which binds p185HER2 andwhich is recombinant DNA derived monoclonal antibody may use associated withchemotherapy. Precondition of successful treatment thanks to Herceptin is that HER-2/neuamplification rightly determine.In our study, it was determined HER-2/neu gene amplifications with FISH in parafintissue samples of 23 NSCLC cases which were evaluated as negative (%46), +2 (%29) and +3(%25) t, with the help of immunohistochemistry. The analysis results with HER2/CEP17 ratio2.0 were accepted as FISH positive; on the other hand analysis results with HER2/CEP 17ratio