Pitriyazis rozea etyolojisinde HHV-6, HHV-7, CMV ve EBV'nin rollerinin araştırılması
The role of HHV-6, HHV-7, CMV and EBV in the etiology of pityriasis rosea
- Tez No: 192754
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
PR enfeksiyöz etyolojiye sahip olduğu düşünülen papüloskuamöz bir deri hastalığıdır.PR etyopatogenezinde, viruslar üzerinde yapılan çalışmalarda farklı merkezlerde farklısonuçlar elde edilmiş olması nedeniyle ülkemizde viral etyolojinin rolünü açıklayabilmek veyeni bir tedavi alternatifi oluşturabilmek amacıyla HHV-6, HHV-7, EBV ve CMV'nin PRetyolojisindeki yerini araştırdık.Çalışmamıza Eylül 2005- Mart 2006 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp FakültesiDermatoloji Anabilim dalı polikliniğine başvuran, klinik olarak PR tanısı almış yaşları 20 ile70 arasında değişen 25 hasta dahil edildi. Randomize olarak seçilmiş 25 gönüllü sağlıklı bireykontrol grubunu oluşturdu. 25 hastanın ilk değerlendirme ve ikinci hafta kontrolleri sırasındaalınan kan ve doku örneklerinde ve 25 sağlıklı kontrolden alınan kan örneklerinde PCRyöntemiyle HHV- 6 DNA ve HHV- 7 DNA bakıldı. 25 hastanın ilk değerlendirme ve ikincihafta kontrolleri sırasında alınan kan örneklerinde ve 25 sağlıklı kontrolden alınan kanörneklerinde ELISA yöntemiyle HHV- 6 IgM, HHV- 6 IgG, CMV IgM, CMV IgG, EBVIgM, EBV IgG ve IFA yöntemiyle HHV- 7 IgM, HHV- 7 IgG parametreleri çalışıldı. Kontrolgrubu ile bu parametreler karşılaştırıldı.lk değerlendirmede HHV-6 IgG ve HHV-6 IgM bütün hastalarda negatif, HHV-7 IgG17 hastada, HHV-7 IgM bir hastada, CMV IgG bütün hastalarda, CMV IgM bir hastada,EBV IgG 23 hastada, EBV IgM iki hastada pozitif saptandı. kinci hafta sonunda bakılan viralantikor parametrelerinde ise HHV-6 IgG ve HHV-6 IgM bütün hastalarda negatif, HHV-7IgG 19 hastada, HHV-7 IgM iki hastada, CMV IgG bütün hastalarda, CMV IgM bir hastada,EBV IgG 23 hastada, EBV IgM iki hastada pozitif saptandı. lk değerlendirmedeki viral DNAparametrelerine bakıldığında dokuda çalışılan HHV-6 DNA PCR 7 hastada pozitifken, HHV-7 DNA 12 hastada pozitif olarak bulundu. lk değerlendirmede alınan kan örneğinde bakılanHHV-6 DNA iki hastada pozitifken, HHV-7 DNA 6 hastada pozitif saptandı. kinci haftakontrollerinde bakılan viral DNA parametrelerinde ise dokuda HHV-6 DNA 6 hastadapozitifken, HHV-7 DNA 12 hastada pozitif olarak bulundu. Yine kan örneğinde bakılanHHV-6 DNA bir hastada pozitifken, HHV-7 DNA 11 hastada pozitif saptandı. Sağlıklıkontroller ile hastaların ikinci hafta kontrollerinde, kan örneklerindeki HHV-7 DNAparametreleri açısından istatistiksel anlamlı fark gözlendi. Diğer parametreler için hastalar vesağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Elde edilen serolojik veriler sonucunda EBV ve CMV'nin PR ile ilşikisi olabileceğigörüşü desteklenmedi. HHV-6'nın PR etyolojisinde rolü olabileceği düşünülse de, HHV-7'ninPR ile ilişkili olması daha mümkün görünmektedir. Ancak hastaların çoğunda HHV-6 veHHV-7'ye ait pozitif bulgular saptanamamış olması, bazı hastalarda bu virusların etkenolabileceğini, hastalığı tetikleyeci bir faktör olarak rol oynayabileceklerini göstermektedir.Sonuç olarak HHV-6 ve özellikle de HHV-7'nin PR etyolojisinde rolü olabileceğini düşünsekde, bu ilişkinin kesin olarak ispatlanamamış olması, etyolojide başka faktörlerin de rolüolabileceğini akla getirmektedir. Çok uzun bir süredir etyolojik faktörleri aydınlatılamamışolan PR'nin çözülebilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PR is a common papulosquamous skin disorder that is suspected to have an infectiousetiology. Because of the conflicting results about infectious etiology from different centerswe aim to study the role of EBV, CMV, HHV-6 and HHV-7 in the pathogenesis of PR andinvestigate new treatment choices.25 patients with PR aged between 20 and 70 years and 25 age-sex matched healtycontrols were included in the study. Tissue and blood samples were collected from thepatients and only blood samples were collected from the healty controls. PCR with spesificprimers for HHV-6 and HHV-7 DNA sequences was performed on the blood and tissuesamples of patients and on the blood samples of healty controls. HHV-6, EBV, CMV IgM andIgG parameters were analyzed by ELISA and HHV-7 IgM and IgG parameters wereanalyzed by IFA on the serum samples of patients and healty controls.HHV-6 IgM and IgG parameters were negative in all of the specimens from patientsand healty controls in the fırst and second controls. 17 HHV-7 IgG, one HHV-7 IgM, 25CMV IgG, one CMV IgM, 23 EBV IgG, two EBV IgM were positive on the blood samples ofpatients in the fırst control. 19 HHV-7 IgG, two HHV-7 IgM, 25 CMV IgG, one CMV IgM,23 EBV IgG, two EBV IgM were positive on the blood samples of patients in the secondcontrol. HHV-6, HHV-7, CMV and EBV IgM parameters were negative in all of the bloodsamples from the healty controls.PCR was positive for HHV-6 DNA in 7 patients and HHV-7 DNA in 12 patients onthe tissue samples in the fırst control. PCR, was positive for HHV-6 DNA in 6 patients andand HHV-7 DNA in 12 patients on the tissue samples in the second control. PCR was positivefor HHV-6 DNA in two patients and HHV-7 DNA in 6 patients on the blood samples in thefırst control. PCR was positive for HHV-6 DNA in one patient and HHV-7 DNA in 11patients on the blood samples in the second control. PCR was positive for HHV-6 DNA inone healty conrol and HHV-7 DNA in 4 healty conrol on the blood samples.There was statistically significant difference for the presence of HHV-7 DNAsequences between healty controls and PR patients in the second control (p=0,031). Therewas no statistically significant difference for the other parameters between healty controls andPR patients (p> 0,05).Our results failed to support a posibble role for EBV and CMV in the pathogenesis ofPR. It is possible that HHV-6 may have an etiological role in the pathogenesis of PR But therewas strong evidence for HHV-7 in the pathogenesis of PR in our study.Altough our results revealed some relationship between PR and HHV-6 andespecially HHV-7, we think that HHV-6 and HHV-7 may play a role in some patients, butother etiological factors may exist.