Deneysel alerjik konjonktivit modelinde Topikal % 0.05'lik Siklosporin A, % 2'lik Siklosporin A, Epinastin Hidroklorür Ve Prednizolon Asetat'ın konjonktiva yüzeyinde alerjik inflamasyona olan etkilerinin histopatolojik olarak karşılaştırılması
The Efficiency Of Topical 0.05 % Cyclosporin A, 2 % Cyclosporin A, Epinastine Hydrochloride And Prednisolone Acetateon alllergic conjunctivitis therapy in an experimental model
- Tez No: 236572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Deneysel alerjik konjonktivit modelinde topikal % 0.05'lik Siklosporin A, % 2'lik Siklosporin A, % 0.05'lik Epinastin Hidroklörür ve % 1'lik Prednizolon Asetat'ın konjonktiva yüzeyinde alerjik inflamasyona olan etkilerini histopatolojik olarak karşılaştırmak.Gereç ve Yöntem: Wistar Albino cinsi 40 adet erkek rat rastgele seçilerek beş gruba ayrıldı. Tüm ratlara, immünizasyonu sağlamak amacıyla adjuvant olarak 20 mg Al(OH)3 ve 100 µg ovalbümin içeren 100 µl`lik çözelti, intraperitoneal olarak uygulandı. Uygulamadan iki hafta sonra; 7 gün süre ile I. gruba % 0.05'lik Siklosporin, II. gruba %2'lik Siklosporin, III. gruba % 0,05'lik Epinastin HCl, IV. gruba % 1'lik Prednizolon asetat damla damlatıldı. V. grup kontrol grubu olarak ayrıldı ve ilaç damlatılmadı. Deneyin 21. gününde alerjik inflamasyonu uyararak klinik cevabı belirginleştirmek amacıyla, ratların her iki gözüne fosfat tamponlu tuz çözeltisi içerisinde hazırlanan 10 µl ovalbümin damlatıldı. Uygulamadan 24 saat sonra ratların her iki gözü enükle edildi. Alınan kesitler; Hematoksilen Eozin ve Toluidin mavisi ile boyanarak ışık mikroskobu ile incelendi. Hematoksilen Eozin ile boyanan kesitlerde, konjonktivanın genel yapısı içinde; epitel yapısı ve kalınlığı, bağ dokusunda ödem, hücre infiltrasyonu ve mast hücre degranülasyonu değerlendirildi. Eşdeğer kabul edilen bu dört parametrenin skorları toplanarak her bir sıçan için bir skor verisi elde edildi ve her grup için ortalama değerler saptandı. Toluidin mavisi ile boyanan kesitlerde ise konjonktivadaki mast hücreleri sayıldı.Bulgular: Gruplardaki histopatolojik skorlar sırasıyla 3.0±0.7, 3.7±1.1, 3.1±1.1, 5.8±0.6, 7.7±1.2 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the histopathological effects of topical cyclosporin A 0.05%, cyclosporin A 2%, epinastin HCl and prednisolone acetate on conjunctival surface inflammation in an experimental animal model of allergic conjunctivitis.Material and method: 40 Wistar Albino rats were divided into five groups, randomly. Animals were sensitized by intraperitoneal injection of 100 µl mixture containing 20 mg Al(OH)3 and 100 µg Ovalbumin suspended in phosphate buffer saline. After two weeks, cyclosporin A 0.05% (n=8), cyclosporin A 2% (n=8), epinastin HCl (n=8), prednisolone acetate (n=8) drops applied into the conjunctival sac of both eyes to all groups by the order. On the other hand, control group (n=8) received no treatments. At the 21st day, to induce clinicaly visible response, 10 µl Ovalbumin mixture suspended in phosphate buffer applied to both eyes. After 24 hours, enucleation was performed, then the eyes were sectioned and stained with hematoxylin-eosin and toluidin blue for light microscopic examination. Hematoxylin-eosin stained sections were used to score of all pathological changes in conjunctiva, including epithelial structure and thickness, stromal edema, inflammatory cells and mast cell degranulations. We accept these four parameters equal in importance. After the summation of these parameters, a total score was obtained for each animal. Toluidin blue stained sections were used to count of mast cell number in the conjunctival area.Results: Mean histopathological scores were 3.0±0.7, 3.7±1.1, 3.1±1.1, 5.8±0.6, 7.7±1.2 respectively in groups.