Romatoid artritli hastalara verilen eğitimin ağrı düzeylerine, psikolojik belirtilerine ve yardım arama tutumlarına etkisi
The effect of education given to rheumatoid arthritis patients on the level of pains, psychological symptoms and help-seeking behaviours
  1. Tez No: 192764
  2. Yazar: SEVİLAY HİNDİSTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETRomatoid artritli hastalara verilen eğitimin ağrı düzeylerine, psikolojikbelirtilerine ve yardım arama tutumlarına etkisiAraştırma, romatoid artrit hastalarına verilen eğitimin ağrı düzeylerine, psikolojikbelirtilerine ve yardım arama tutumlarına etkisini araştırmak amacıyla tek grup ön test-sontest deneme öncesi modeli olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Yavuz Selim Kemik Hastalıkları Hastanesi ve Karadeniz TeknikÜniversitesi Farabi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisinde 22.12. 2004 -24.06.2005 tarihleri arasında romatoid artrit tedavisi alan toplam 52 hasta oluşturmuştur.Evrenin tümü örnekleme alınmıştır. Fakat araştırma hastalarla ilgili çeşitli nedenlerle 41 hastaile tamamlanmıştır. Hastalara ön test olarak soru formu, vizüel analog skala, kısa semptomenvanteri ve yardım arama tutum ölçeği uygulanmıştır. Hastalara taburcu olmadan bir günönce eğitim yapılmış ve eğitim sonunda eğitim kitapçığı verilmiştir. Taburculuktan sonrabirer ay arayla üç ev ziyareti yapılarak hastalara eğitim tekrarı yapılmıştır. Son test olarakhastalara vizüel analog skala, kısa semptom envanteri ve yardım arama tutum ölçeğiuygulanmıştır.Araştırmada hastaların eğitim sonrası ağrı düzeyleri, yardım arama tutumları vepsikolojik belirtileri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe effect of education given to rheumatoid arthritis patients on the level of pains,psychological symptoms and help-seeking behaviours.The research was carried out as pre-experimental one group pre test and post test designfor the aim of investigating the effectiveness of education given to rheumatoid arthritispatients on the level of pains, psychological symptoms and help-seeking behaviours.The scope of the research is based on a total of 52 patients receiving rheumatoidd arthritistreatment between 22.12.2004-24.06.2005 at Physical Medicine and Rehabilitation services ofYavuz Selim Osseous Diseases Hospital and Farabi Hospital of Black Sea TechnicalUniversity. All the scope was illustrated. However; the research was completed with 41patients due to various reasons which are related to the patients. The question form, visualanalog scala, help-seeking behaviour ınventory and brief symptom ınventory was practiced asa pre test on patients. The practice was performed on patients the day before the discharge ofpatients and the document of the practice was delivered. After being discharged, three houseswere visited at one month interval and the same practice was performed on patients. Visualanalog scala, help-seeking behaviour ınventory and brief symptom ınventory as the last test,were practiced on patients.At the research the extend of patients? pain, help-seeking behaviours and psychologicalsymptoms reduced.