Plağa bağlı gingivitisli, kronik periodontitisli ve periodontal olarak sağlıklı bireylerin diş eti oluğu sıvısı ve tükrük örneklerinde nitrik oksit ve tümör nekrozis faktör alfa seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nitric oxide and tumor necrosis factors alpha levels in giningical crevicular fluid and saliva of ind,v,duals with pşaque induced gingivitis, chronic periodontitis and healthy periodontal
- Tez No: 192765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAROL ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IIÖZETBu çalışmanın amacı; plağa bağlı gingivitisli, kronik periodontitisli veperiodontal açıdan sağlıklı bireylerden elde edilen diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve tükrükörneklerinde nitrik oksit (NO) ve tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α) seviyelerininsaptanması, ayrıca bun moleküllerin bir birleri ile ve periodontal hastalığın klinikparametreleri ile olası ilişkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine farklı nedenlerdendolayı müracaat eden toplam 55 birey dâhil edildi. Çalışma protokolüne göre bireyler üçgruba ayrıldı. Periodontal olarak sağlıklı 15 birey I.Grubu, plağa bağlı gingivitisli 20hasta II.Grubu ve kronik periodontitisli 20 hasta III. Grubu oluşturdu. Çalışmamızadâhil edilen tüm bireylere çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verildi ve imzalıonayları alındı. Araştırma kapsamına alınan bireylerin ilk önce klinik muayeneleriyapıldı. Her bir bireyin periodontal durumunu saptamak amacıyla Silness ve Löe'ninplak indeksi (PI), Löe ve Silness'in gingival indeksi (GI) kullanıldı. Ayrıca klinikataşman seviyesi (KAS) ve sondalama derinliğine (SD) bakıldı.Çalışmaya dâhil edilen tüm bireylerden DOS ve tükrük örnekleri alındı.Bireylerden DOS elde edilmesinde standart Periopaper stripler®, kullanıldı ve buşeritlerdeki DOS hacmi, özel olarak programlanmış Periotron 8000® cihazı ile ölçüldü.Tükrük örnekleri uyarılmamış tükrük olarak alındı. Tüm DOS ve tükrük örnekleri, NOseviyeleri ve TNF-α seviyelerinin tespiti için Atatürk Üniversitesi Tıp FakültesiBiyokimya Anabilim Dalı Laboratuarında ELISA yöntemi kullanılarak çalışıldı.Çalışmamızda elde edilen bulguların gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklerIIIiçin Varyans ve Student t-testi kullanıldı. Laboratuar bulguları ve klinik parametrelerarası ilişkiyi analiz etmek için de Spearman rank korelasyon testi kullanıldı.Bu çalışmanında sağlıklı bireylere göre gingivitisli ve periodontitisli bireylerdeDOS miktarının artığı ve bu artışın da hastalığın şiddeti ile doğru orantılı olduğu tespitedildi. DOS total NO seviyeleri kontrol grubunu oluşturan (I.Grup) periodontal açıdansağlıklı bireylerde, plağa bağlı gingivitisli (II.Grup) ve kronik periodontitisli (III.Grup)hastalarından daha yüksek olduğu gözlendi (p0.05). TükrükNO ve TNF-α seviyeleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi(p>0.05).Sonuç olarak; periodontal olarak sağlıklı (kontrol grubu) bireylerde hem totalDOS NO hemde DOS NO konsantrasyon seviyeleri hastalıklı bireylere oranla dahayüksek bulundu. Periodontal hastalıklı bireylerde DOS NO konsantrasyon seviyeleri ilehastalığın klinik parametreleri arasında negatif korelasyon saptandı. Periodontalhastalıklı bireylerde DOS TNF-α total seviyelerindeki artış periodontal hastalığın iyi birIVgöstergesi olabilir. Tükrük NO seviyeleri ile periodontal hastalıklar arasında bir ilişkibulunamadı. Benzer şekilde tükrük TNF-α seviyeleri ile periodontal hastalıklar arasındabir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYThe aim of this study was to determinate the levels of nitric oxide (NO) and tumornecrosis factor alpha (TNF- α) in gingival crevicular fluid (GCF) and saliva of subjectwith plague induced gingivitis, chronic periodontitis and healthy periodontal tissues.Also the association of these molecules between each other and with clinical parameterswas evaluated.The subject population was consisted of 55 volunteers which were attendedUniversity of Atatürk ,Faculty of Dentistry for different causes. According to the studyprotocol the subjects were divided to three groups. Group I consisted of 15periodontally healthy subjects, whereas 20 subjects with plaque induced gingivitis wereclassified as group II and 20 subjects with chronic periodontitis were classified as groupIII. The protocol of investigation was explained to each individual and received his orher approval. Firstly, clinical examination was performed in each individual. Todetermine clinical condition of each individual, plaque index (PI) (Silness&Löe),gingival index (GI) (Löe&Silness), clinical attachment level (CAL) and probing depth(PD) were measured.GCF and saliva samples were obtained from all individuals. GCF samples werecollected with standard Periopaper strips and the GCF amount on these strips wasmeasured with Periotron 8000 which was specially programmed. Saliva samples werecollected as unstimulated saliva. All GCF and saliva samples were investigated in thelaboratory of Biochemistry Department of Medicine Faculty, Atatürk University todetect NO and TNF-α levels using ELISA. The samples were investigated The studysites were upper anterior teeth for the periodontally healthy group and from the locallyVIeffected sites for the other groups. However for minimizing the contamination riskupper sites were preferred. The NO levels obtained from the GCF were measured withusing a commercial colorimetric nitrate/nitrite kit also TNF-α levels were measuredwith using a commercial ELISA kit. Varyans and Student t-test were used forintergroup comparison while Spearman rank correlation test was used for analysis ofrelationship between clinical parameters and laboratory results.In this study, amounts of GCF were increased in group II and group III whencompared with the group I and this increase was directly proportional with severity ofdisease. The GCF total NO amount was higher in group I when it is compared withgroup II and group III (p0.05). Salivary NO and TNF-α levels were not have significantlydifferences amount all groups (p>0.05).In conclusion, Both GCF total NO amount and GCF NO concentration levelsperiodontally healthy subjects were found higher than these in periodontally diseasedsubjects. Increased GCF total TNF-α level may be a good marker for periodontaldiseases. There was no relationship between salivary levels of NO and periodontaldiseases. Similarly, there was no relationship between salivary levels of TNF-α andperiodontal diseases.