Türk glokom popülasyonunda tümör nekrozis faktör-alfa -308 ve interlökin- 10 -592, -819 ve -1082 polimorfizmlerinin arastırılması
Evaluation of tumor necrosis factor-alpha-308 and interleukin-10 -592, -819 and -1082 polymorphisms in turkish glaucoma patients
  1. Tez No: 192769
  2. Yazar: BANU BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. İLHAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göz Hastalıkları, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Eye Diseases, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk glokom popülasyonunda tümör nekrozis faktör-alfa -308 ve interlökin-10 -592, -819 ve -1082 polimorfizmlerinin araştırılması. Hacettepe Üniversitesi SağlıkBilimleri Enstitüsü, mmünoloji Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006.Glokomlu hastalar, oküler hipertansif (OHT) ve sağlıklı bireylerde TNF-alfa -308 ve IL-10 (-1082, -819 ve -592) polimorfizmlerinin sıklığı ve bu polimorfizmlerin glokomun klinikparametreleriyle ilişkisi araştırıldı.Çalışma kapsamına 85 primer açık-açılı, 51 eksfoliatif ve 15 pigmenter glokomlu hasta,göziçi basıncı (G B) yüksek olan, fakat görme siniri hasarı tespit edilemeyen 46 OHT birey vesağlıklı 132 birey alındı. Genotiplendirme polimeraz zincir reaksiyonu-restriction fragmentlength polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile yapıldı. Allel ve genotip frekansları ki-karetesti ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of tumor necrosis factor-alpha-308 and interleukin-10 -592, -819and -1082 polymorphisms in Turkish glaucoma patients. Hacettepe University HealthSciences Institute, MSc Thesis in Immunology, Ankara, 2006.The aim of the study was to determine the frequencies of TNF-alpha -308 and IL-10 (-1082, -819, -592) polymorphisms in glaucoma, ocular hypertensive (OHT) and healthy subjects andevaluate the association between these polymorphisms and clinical parameters.The study included 85 primary open-angle glaucoma, 51 exfoliative glaucoma and 15pigmentary glaucoma patients, 46 OHT and 132 control subjects. All subjects were genotypedby polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism. Allele and genotypefrequencies were compared by Chi-Square test. The glaucoma patients carrying cytokinepolymorphisms were compared with non-carriers according to age, intraocular pressure,cup/disc ratio, visual field scores and family history. Statistical significance was defined asp