Türk populasyonunda psödoeksfoliasyonda LOXL1 polimorfizmlerinin ve APOE genotiplerinin araştırılması
LOXL1 polymorphisms and APOE genotypes in pseudoexfoliation syndrome and pseudoexfoliation glaucoma in Turkish population
  1. Tez No: 339734
  2. Yazar: FULYA YAYLACIOĞLU TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERATİ HASANREİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Göz Hastalıkları, Genetics, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Psödoeksfoliasyon sendromu (PES) açık açılı glokomun tespit edilebilen en sık nedenidir. Lysyl-oxidase like 1 (LOXL1) geninde yer alan üç sekans varyantının (rs2165241, rs3825942, rs1048661) farklı populasyonlarda psödoeksfoliasyon sendromu ve psödoeksfoliasyon glokomu (PEG) ile ilişkisi saptanmıştır. ApolipoproteinE (APOE) genotipleri ile PES ve PEG arasında ilişki Türk populasyonunda yapılan bir çalışmada saptanmış ancak diğer populasyonlarda yapılan çalışmalarda bu ilişki gösterilememiştir. Bu çalışmada biz Türk populasyonunda LOXL1 geninde yer alan tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP) ve APOE genotiplerinin PES ve PEG ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada vaka grubunda birbirleri ile akrabalık ilişkisi bulunmayan 40 PEG hastası ve 40 glokom saptanmayan PES hastası yer aldı. Kontrol grubunda ise akrabalık ilişkisi bulunmayan 80 sağlıklı gönüllü yer aldı. LOXL1 geninde yer alan SNP?lerin (rs1048661, rs3825942 ve rs2165241) ve APOE?nin genotiplendirmesi restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemi kullanılarak tespit edildi. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) 11.5 paket programında yapıldı. İntronik SNP olan rs2165241 ve ekzonik SNP?lerden biri olan rs3825942? nin allel ve genotip frekanslarının PES ve PEG ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi olduğu görüldü. Rs2165241?in T alleli (OR [95%CI]:6.83 [4.2-11.2]) ve rs3825942?nin G alleli (OR [95%CI]: 13.6 [4.1-45.4]) PES için risk alelleri olarak saptandı. Diğer bir ekzonik SNP olan rs1048661?ün bizim çalışma populasyonumuzda PES ya da PEG ile ilişkisi saptanmadı (p: 0.623). Haplotip analizinde T-G-T ve G-G-T (rs104-rs382-rs216) riskli haplotipler olarak saptandı (OR [95%CI]:10.6 [2.4-46.5]) and OR [95%CI]:4.1 [2.6-6.6]). Glokom saptanmaya PES hastaları ile PEG grubu arasında LOXL1 SNP?lerinin alel ve genotip frekansları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Türk populasyonunda LOXL1 geninde yer alan intronik SNP rs2165241 ve ekzonik SNP rs3825942 PES hastalığı ile anlamlı olarak ilişkilidir. Risk allel ve genotipleri Avrupa ve Amerika?da yapılan çalışmalarla benzerdir ancak Asya ülkelerinde yapılan çalışmalardakilerden farklıdır. Daha önce Türkiye?de yapılmış olan çalışmanın aksine APO-E genotipleri ve PES arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pseudoexfoliation syndrome (XFS) is the most common identifiable cause of open-angle glaucoma worldwide. Three common sequence variants in the lysyl-oxidase like 1 gene (LOXL1) were found to be associated with pseudoexfoliation glaucoma (XFG) and XFS in various populations. Apolipoprotein E (APOE) genotypes were found to be associated with XFS in Turkish population in a previous study but these results were not repeated in other populations. In this study we investigate whether single nucleotide polymorphisms (SNPs) in the LOXL1 gene and genotypes of APOE gene are associated with XFS and XFG in the Turkish population. This case-control study comprised of 80 unrelated patients withXFS (including 40 patients with XFG) and 80 control subjects. Genotyping of LOXL1 SNPs (rs1048661, rs3825942 and rs2165241) and APOE was done by restriction fragment length polymorphism (RFLP) method. Statistical analysis was done by SPSS 11.5 (Statistical Package for Social Science) Allele and genotype frequencies of the intronic SNP rs2165241 and one of the exonic SNP rs3825942 were found to be significantly associated with XFS and XFG individually. The T allele of rs2165241 (OR [95%CI]:6.83 [4.2-11.2]) and the G of rs3825942 (OR [95%CI]: 13.6 [4.1-45.4]) were risk alleles for XFS. But after adjusting for rs3825942, rs2165241 no longer remained significant (p:0.081). The other exonic SNP rs1048661 were not found to associated with XFS in our study population (p: 0.623). In the haplotype analysis T-G-T and G-G- T were found to be risk haplotypes (OR [95%CI]: 10.6 [2.4-46.5]) and OR [95%CI]:4.1 [2.6-6.6] respectively). No significant differences of allelic and genotypic frequencies of LOXL1 SNPs were found between patients with XFS without glaucoma and XFG. We found no significant association between allele and genotype frequencies of APOE and XFS and XFG (p>0.05). The intronic SNP rs2165241 and out of the two non-synonymous SNPs in exon 1 of the LOXL1 gene; rs3825942 have a significant association with XFS cases in Turkish population. The risk alleles and genotypes have a similar pattern with Caucasian and not with the Asians. In contrast with the previous study in Turkish population our data showed that APOE genotypes are not associated with XFS and XFG in Turkish population.