İlköğretim ikinci kademede öğrenim gören kız öğrencilerin beden eğitimi dersine karşı tutumları
Attitude of the students who have education at the secondary school, towards the physical education lesson
  1. Tez No: 192800
  2. Yazar: OKŞAN GİRGİN HOLOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETLKÖĞRET M K NC KADEMEDE ÖĞREN M GÖREN KIZ ÖĞRENC LER NBEDEN EĞ T M DERS NE KARŞI TUTUMLARIBu araştırma, Bursa, Kocaeli, Bingöl, Sivas illerinde ilköğretim ikinci kademedeöğrenim gören kız öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarını saptamakamacı ile yapılmıştır.Araştırma evrenini bu dört ildeki ilköğretim 2. kademedeki kız öğrencileroluşturmaktadır. Araştırmaya, bu gruptan örneklem olarak rasgele örnekleme yöntemi ileseçilen 9 ilköğretim okulundan 6.sınıf; 394, 7.sınıf; 388, 8.sınıf; 323 olmak üzere toplam1105 kız öğrenci katılmıştır.Öğrenci tutumlarının ölçülmesi için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen,12'si olumlu 12'si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan Beden Eğitimi ve SporTutum Ölçeği kullanılmıştır.Kız öğrencilerin tutum ölçek puanları çeşitli değişkenlere göre (iller, sınıflar, okullar,hizmet bölgeleri, doğum yerleri, anne-baba eğitim düzeyi, beden eğitimi öğretmeni cinsiyeti,uzun süredir yaşanılan yer) Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testi sonuçlarına göredeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYATTITUDE OF THE STUDENTS WHO HAVE EDUCATION AT THE SECONDARYSCHOOL, TOWARDS THE PHYSICAL EDUCATION LESSONThis investigation has been done in order to determine the attitude of the students whohave education at the secondary school in Bursa, Kocaeli, Bingöl and Sivas.Female students at the secondary school in these four cities has farmed the extent ofthis investigation.