Hemodiyaliz hastalarında atorvastatin tedavisinin inflamatuar ve nütrisyonel parametrelere etkisi
The effects of atorvastatin on inflammatory and nutritional factors in hemodialysis patients
- Tez No: 192830
- Danışmanlar: PROF.DR. H. ZEKİ TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VII - ÖZET:Amaç: SDBH hastalarındaki halen yüksek olan yıllık mortalitenin başlıca nedenihızlanmış ateroskleroza bağlı kardiyovasküler nedenlerdir. Düzeltilebilir risk faktörlerininbelirlenerek etkili tedavisi ile, bu hastalarda kardiyovasküler hastalığa bağlı artmışolan morbidite ve mortalite azaltılabilir. Çalışmamızın amacı atorvastatin tedavisininantihiperlipidemik etkilerinden başka pleotropik etkileri ile yeni tanımlanankardiyovasküler risk faktörleri olan inflamasyon ve homosistein düzeylerine olan etkisi,hemoglobin, nütrisyonel gösterge olarak serum albumin düzeyi üzerine olan etkileriniaraştırmak.Materyal ve Metot: Kliniğimizde takip edilen, SDBH nedeniyle uzun dönemhemodiyalize giren, 28'i kadın 8'i erkek toplam 36 hasta (yaş ortalaması 52,6±13,8 yıl)çalışmaya alındı. Çalışma başlangıcında ve 20 mg/gün atorvastatinin kullanıldığı 3 aylıktedavinin sonunda, hastaların hemoglobin, lökosit, CRP, ferritin, sedimentasyon, totalkolesterol, trigliserit, HDL, LDL, albumin, homosistein düzeyleri çalışıldı.Bulgular: Hastalarda alınan sonuçlara göre atorvastatin tedavisi sonrasında; hemoglobinve albumin düzeylerinde anlamlı artış sağlanırken, lökosit, CRP, ferritin, total kolesterol,LDL, sedimentasyon ve homosistein düzeylerinde istatistiki olarak anlamlı azalmagörüldü. Trigliserit ve HDL'de görülen değişiklikler anlamlı sınırlarda değildi.Sonuç: Çalışmamızın sonunda gördük ki; SDBH nedeniyle uzun dönem hemodiyalizegiren hastalarda, antihiperlipidemik bir ilaç olan atorvastatin kullanımı; lipit düzeylerindeolduğu gibi inflamatuar ve nütrisyonel parametrelere, homosistein düzeylerine de olumluetki göstermektedir. Kardiyovasküler mortalite ve morbiditenin belirgin arttığı SDBHhastalarında, statinlerin konvansiyonel tedaviye ilave yeni bir tedavi yaklaşımıolabilirliği yönünde, daha geniş çaplı ve uzun takip süreli çalışamalara ihtiyaç vardır.54
Özet (Çeviri)
SUMMARY:Introduction: End stage renal disease patients have a high cardiovascularmortality rate because of the accelerated atherosclerosis. Determining and effectivetreatment of the risk factors may reduce the increased cardiovascular mortality andmorbidity in these patients. The aim of our study is to investigate the atorvastatin effects oninflammation and nutritional status in hemodialysis patients.Methods: Total 36 (28 women-8 men) end stage renal disease patients whohave been followed in our hemodialysis unit was performed in our study. Baseline and atthe end of 3 months, after using 20 mg/day atorvastatin, we recorded hemoglobin,leukocyte, sedimentation, CRP, ferritin, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, serumalbumin, homocysteine levels of the patients.Results: After atorvastatin treatment hemoglobin and serum albumin levelsincreased. On the other hand leukocyte, CRP, sedimentation, ferritin, total cholesterol,LDL, and homocyteine levels decreased. Triglyceride and HDL levels changed with nostatistical significance.Conclusion: These results suggest that as a hydroxymethylglutaryl coenzymeA reductase inhibitor agent, the atorvastatin, effects positively on inflammatory andnutritional parameters, homocysteine levels like on lipid levels. We need more studies toevaluate that atrovastatin will be a new therapeutic additional approach in the treatment ofend stage renal disease patients.55