Asetabulum kırıklarının cerrahi tedavisinde modifiye medial stoppa yaklaşımı;klinik anatomi çalışması
  1. Tez No: 192836
  2. Yazar: BURKAY KUTLUHAN KAÇIRA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARAZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETBir adet taze ve beş adet formalize kadavraya, standart Modifiye Medial StoppaYaklaşımı uygulandı. nternal iliak arter ve dalları diseke edilerek lateks enjeksiyonu ilerenklendirildi. Quadrilateral yüzey komşuluğundaki nörovasküler yapıların konumunu tamolarak belirlemek üzere, planlanan morfometrik ölçümler yapıldı ve anatomik varyasyonlarnot edildi.Modifiye Medial Stoppa Yaklaşımı ile asetabulum kırıklarının tedavisi sırasındaöncelikle risk altında olan nörovasküler yapıların; obturator arter-ven ve obturator sinir,iliolumbar arter-ven ve internal iliak arter ve iliak ven olduğu görüldü. Quadrilateral yüzey iledirek ilişkisi nedeniyle obturator damarlar ve sinirin dikkat edilmesi gereken en önemliyapılar olduğu tespit edildi. Bölgede oldukça sık varyasyonlar saptandı. Diseksiyonu yapılan12 hemipelvisin 4'ünde (%33.3) internal ve eksternal iliak damarlar arasında kominikasyon(corona mortis) olduğu görüldü.Modifiye Medial Stoppa Yaklaşımı'nın, anatomik yapıların kolay diseksiyonunaimkan vermesi ve içpelviste, simfizis pubisden sakro-iliak ekleme kadar geniş bir alanaulaşım imkanı sunmasından dolayı, quadrilateral yüzeyi ilgilendiren asetabulum kırıklarınıncerrahi tedavisinde oldukça etkili ve uygulanabilir bir cerrahi teknik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYWe performed standart Modified Medial Stoppa Aproach to one fresh and fiveformalized cadavers. nternal iliac artery and branches were dissected and colored with latexinjection. To determine the neurovascular structures adjacent to quadrilateral surface,morfometrical measurements that we planned were done and anatomic variations were noted.It has been detected that obturatory artery-vein and obturatory nevre, iliolumbarartery-vein, internal iliac artery and vein were the structures that are primarily at risk duringsurgical treatment of acetabular fractures via a Modified Medial Stoppa Aproach. Obduratoryvessels and nerve were the most important structures to pay attention because of their directcontact to quadrilateral surface. Highly frequent variations were detected at this region. 4 ofthe 12 hemipelvises (33.3%) dissected have communications between eksternal and internaliliac vessels (corona mortis).We have seen that, Modified Medial Stoppa Aproach is very effective and applicablesurgical technic at surgical treatment of acetabular fractures envolving quadrilateral surfacebecause dissection of anatomical structures are easy and acces to a wide region at inner pelvisfrom pubic symphysis to sacroiliac joint is possible.