Asetabulum kırıkları cerrahi tedavisinde suprapektineal ve infrapektineal plak tespitinin karşılaştırılması: Biyomekanik çalışma
Biomechani̇cal comparison of suprapectineal and infrapectineal plate fixation at acetabulum surgery
- Tez No: 412795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURKAY KUTLUHAN KAÇIRA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde yaşam süresinin uzaması, ulaşım araçlarındaki gelişmelere paralel olarak yüksek enerjili travmaların meydana gelmesi ve kompleks parçalı asetabulum kırıkları ile karşılaşılması invazivcerrahi tedavilere ihtiyaç duyulmasına sebep olmuş ve bu durum da, tedavilerde köklü değişikliklere yol açmıştır. setabulum kırıkları eklem içi kırıklar oldukları için redüksiyonun kalitesi ile fonksiyonel sonuçlar arasında yakın ilişki olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Ayrılmış asetabulum kırıklarının anatomik redüksiyonu ve internaltespit cerrahi tedavisi günümüzde yaygın olarak kabul görmüş bir tedavi yaklaşımıdır. Başarılı birkırık tedavisi için radyolojik görüntülerin doğru anlaşılması ve buna en uygun yaklaşımın seçilmesi son derece önemlidir. Yine kırığa ulaşım vekonsantrik eklem redüksiyonu da diğer önemli belirleyicilerdir. Kırığa ulaşmak için sıklıkla İlioinguinal ve Kocher -Langenbeck yaklaşımları kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle diğer yaklaşımlara göre daha azinvaziv gibi görünen ve başarılı klinik çalışma sonuçları yayınlanan Modifiye Medial Stoppa yaklaşımı popülarite kazanmıştır. Modifiye Medial Stoppa yaklaşımı ile tespit yapılırken ilioinguinal yaklaşımdaki suprapektineal yerleşimin yerine infrapektineal yerleşim kullanılmaktadır.Bu iki farklı yerleşim yerlerinde uygulanan plak vida tespitlerinin biyomekanik olarak sağlamlıklarının karşılaştırılmasınıiçeren bir çalışma yapılmamıştır. Biz bu çalışmada Modifiye Medial Stoppa yaklaşımı ile yapılan infrapektinealplak vida tespitinin aynı kırık modelinde ilioinguinalyaklaşımla yapılan suprapektineal plak vida tespiti kadar sağlam olduğu hipotezi ile çalışmaya başlamaya karar verdik. Modifiye Medial Stoppa yaklaşımı, insizyonve kırık hattına ulaşım açısından, önemli damar ve sinirleri diğer yöntem olan İlioinguinal yaklaşıma göre koruyan bir yöntemdir.İnsizyondaha küçüktür. Daha azkanama, kısa operasyon süresi, daha kısa süreli anestezi gibi üstünlükleri olabileceği görülmüştür. Modifiye Medial Stoppa yaklaşımında ilioinguinal yaklaşımdaki gibi suprapektineal tespit olanağı çok kısıtlıdır. İnfrapektineal tespite izin verir. Uygulaması daha kolaydır. Bu çalışmamızda alçak anterior kolon kırığı (AO 62-A3) oluşturulmuş 9 adet poliüretan köpük pelvis kemik maketi (No.4060,Synbone, Malans,İsviçre) ile biyomekanik çalışma yapıldı.Tek pelvis maketi üzerinde sağ ve sol hemipelvislere aynı standart kırık modeli oluşturuldu (alçak anterior kolon kırığı - AO 62-A3). Sonra yine tek pelvis üzerinde pelvislerin sağ hemipelvisine redüksiyon sonrasısuprapektineal plak vida tespiti, sol hemipelvisine redüksiyon sonrası infrapektinealplak vida tespiti (Synthes,Solothurn,İsviçre) yapıldı. Kırık tespitinden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ( TOBB ETÜ)?ne bağlı biyomekanik laboratuvarında her bir maket ayrı ayrı teste tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Today, parallel with long life expectancy and developments in motor vehicles high energy trauma has been increased. Complex acetabulum fractures are more frequent and need for invasive surgical treatments has led to radical chances in treatment. It was found that there is a close relation between the reduction and functional results for acetabulum fractures in studies to date. Surgical treatment of acetabular fractures separated by anatomic reduction and internal fixation is now widely accepted approach to treatment. Proper understanding of radiological images for a successful treatment of the fracture and the selection of the most appropriate approach is extremely important. However, concentric joint reduction and surgical approach are the other important determinants of successful treatment. Ilioinguinal and Kocher Langenbeck approach is often used to expose the fracture. In recent years, less invasive Modified Medial Stoppa gained popularity. Modified Medial Stoppa Tecnique infrapectineal approach is used instead of suprapectineal approach. There is not any study comparing the biomechanic strengths of plate-screw fixation of these two approaches. In this study we hypothesed that infrapectineal plate-screw fixation performed with Modified Medial Stoppa is as safe as suprapectineal plate-screw fixation performed with ilioinguinal approach in the same fracture model .Modified Medial Stoppa approach is a more protective method for important vessels and nerves in explorating the fracture line. Incision is smaller. Contrary to ilioinguinal approach, it was seen that there will be some advantages such as less bleeding, shorter operation time, shorter anestesia?etc. In the Modified Medial Stoppa approach there is limited suprapectineal fixation. It allows infrapectineal fixtion its application is easier. In this study; we made biomechanical study with 9 custom made poliüretan foam pelvis model (No.4060, Synbone, Malans, Switzerland ) with low anterior column fracture created (AO 62-A3). On the right and left hemipelvis was created by the same fracture model ( low anterior column fracture _AO 62-A3). Then again, each one of the hemipelvis was fixed with 10 holes reconstruction plate (Synthes, Solothurn, Switzerland). Right hemipelvises were fixed with suprapectineal plates. Left hemipelvises was fixed with infrapectineal plates. After the fracture fixation, fixed pelvis models were tested separately in biomechanics laboratory of TOBB University of Economics and Technology (TOBB ETÜ).