Akciğer kist hidatiklerinde preoperatif perforasyon ve süpürasyonun cerrahi tedaviye ve morbiditeye etkileri.
The effects of preoperation perforation and sypuration of pulmonary hydatid cysts on surgical treatment andmorbidity.
  1. Tez No: 192853
  2. Yazar: MAHMUT GÜLGÖSTEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TUNÇÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IIIÖZETAKCİĞER KİST HİDATİKLERİNDE PREOPERATİF PERFORASYONUN VESÜPÜRASYONUN CERRAHİ TEDAVİYE VE MORBİDİTEYE ETKİLERİDr. Mahmut GÜLGÖSTEREN, Uzmanlık Tezi, Göğüs Cerrahisi Anabilim DalıTez Yöneticisi: Doç. Dr. Bülent TUNÇÖZGÜRAralık 2006, 57 sayfaHidatik kistlerde germinatif membran bütünlüğünün bozulması delinmeolarak tanımlanmaktadır. Akciğer hidatik kistlerinde, delinmemiş grup ile delinmişgrup arasında semptomatolojik farklılıkların yanında diğer bazı parametrelerdede (hastanede kalış süresi, cerrahi, morbidite, mortalite) farklılıklar olabileceğinidüşündük. Belirlenen parametrelerde iki grup arasında ne gibi farklılıklarolabileceğini uygun istatistiksel testleri de kullanarak ortaya koymayı amaçladık.İki grup arasındaki farklılığın cerrahi tedavi yaklaşımını ve post operatifmorbiditeyi etkileyebileceğini vurgulamak istedik. Çalışmamızda Ocak 1995 -Aralık 2005 yılları arasında kist hidatik sebebiyle kliniğimize başvuran ve cerrahitedavi uygulanan 169 olgu retrospektif olarak incelendi. Olgular delinme olupolmamasına göre Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İki gruparasında hastaneye başvuru süreleri, cinsiyet, yerleşim, belirtiler, hastanede kalışsüreleri karşılaştırldı. İstatistiksel analiz ki kare ve t-testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
IVABSTRACTTHE EFFECTS OF PREOPERATİON PERFORATİON AND SYPURATİON OFPULMONARY HYDATİD CYSTS ON SURGİCAL TREATMENT ANDMORBİDİTYDr. Mahmut Gulgosteren, Residency thesis, Depertmant of Thoracic SurgerySupervisor: Associate Professor.Dr. Bulent Tunçozgur.December 2006. 57 pagesDemolishing of the germinative membrane integrity in hydatid cysts iscalled as perforation. We hypothesized that there may be other differences(duration of hospital stay, surgery, morbidity, mortality) besides symptomatologicparameters between perforated and non-perforated groups. We aimed to clarifywhich parameters may be different between two groups by using appropriatestatistical tests in the determined parameters. We aimed to emphasize thatdifferences between two groups may affect surgical approach and post-operativemorbidity. We investigated the records of 169 patients who had been treated forhydatid cyst in our clinic between January 1995 and December 2005retrospectively. Cases were classified as Group 1 and Group 2 (non-perforatedand perforated hydatid cysts). Hospital admission durations, settlement areas,sexualities, symptoms and hospitalisation durations of the patients werecompared with each group. Statistical analysis was performed by using chi-square, and t-test.