Migrenli hastalarda eeg'de fotik sürüklenme yanıtları
Photic driving in migraine
- Tez No: 192852
- Danışmanlar: Y.DOÇ. EMİNE GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
7. ÖZETMigren toplumda yaklaşık %15 oranında gözlenen, daha çok genç ve orta yaşgrubu bireyleri etkileyen bir primer baş ağrısı bozukluğudur. Migren patofizyolojisi veetkin tedavisi ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Migren de dahil olmak üzereprimer baş ağrılarının hiçbirinin kendine özgü bir tanısal test aracı yoktur. Bununla birliktebazı laboratuvar testlerinin migren patofizyolojisini aydınlatmada yarar sağladığıbilinmektedir. EEG'de fotik uyarıma karşı oluşan fotik sürüklenme yanıtı normalşahıslarda ortaya çıkabilen fizyolojik bir yanıttır. Daha önce yapılan bazı çalışmalar bufizyolojik yanıtın migrenli hastalarda normal popülasyondan daha yüksek oranda ortayaçıktığını göstermiştir. Ancak hasta seçim kriterlerinde ve yöntemde farklılıklarınbulunması sonuçların karşılaştırılmasını güçleştirmektedir. Bu çalışmada Mart-Ağustos2006 tarihleri arasında Baş Ağrısı Polikliniğine başvuran ve Uluslararası Baş AğrısıDerneği 2004 kriterlerine göre migren tanısı alan 66 migrenli hasta ile 30 kişilik sağlıklıkontrol grubunda FSY değerlendirildi. Migrenli hastalarda göz açık ve göz kapalı olarakFSY ortaya çıkma oranı normal kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı düzeyde yüksekbulundu. Bu bulgunun migren patofizyolojisinde santral nöronal hipereksitabilitekavramını destekler özellikte olduğu düşünüldü.- 64 -
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYMigraine is a primary headache that affects approximately 15% of the young andmiddle aged population. Research on migraine pathophysiology and efficient treatment ofmigraine is ongoing. There is no spesific laboratory test to confirm the diagnosis ofprimary headaches including migraine headache. However some laboratory tests weredemonstrated to shed light on migraine pathophysiology. Photic driving response is aphysiological response to photic stimulation on EEG. In previous studies this response wasshown to be more frequent in migraineurs than in normal population. The results of thesestudies are difficult to compare with eachother mainly because the differences in inclusioncriteria and methodology. In this study photic driving responses were evaluated in 66migraine patients who admitted to the Outpatient Department of Headache between Marchto August 2006 and diagnosed according to the 2004 International Headache Societycriteria. The control group was consisted of 30 healthy subjects. The rate of photicstimulation with both eyes open and eyes closed conditions was found to be significantlyhigher in migraineurs than in controls. This finding appears to be supportive of centralneuronal hyperexcitability hypothesis of migraine pathophysiology.- 65 -