Propiltiyourasilin Tiroid ve Kalp Dokusunda Tc-99m MIBI Up-take'ine Akut Etkisi
The effects of propylthiouracil on Tc-99m MIBI uptake on the thyroid and the heart tissues at acute phase
- Tez No: 192870
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZOĞUL SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETPropiltiyourasilin Tiroid ve Kalp Dokusunda Tc-99m MIBI Up-take'ine Akut EtkisiTc-99m MIBI (Tc-99 m 2-hexakis-methoxy-butyl-isonitrile) daha çok myokardperfüzyon görüntüleme amacıyla kullanılan bir radyofarmasötiktir. Biyodağılımçalışmaları esnasında tiroid bezinde de birikim göstermiş olması tiroid hastalıklarınıntanısında da kullanılabilir mi sorusunu gündeme getirmiştir.Hipertiroidi klinikte çok fazla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. PTU(propiltiyourasil) hipertiroidi tanısı alan hastalarda sıkça kullanılan antitiroid ajandır. Bizyeni tanı almış hipertiroidi hastalarında tedavi öncesi ve tedaviyi takiben PTU kararlıplazma seviyesine ulaştıktan sonraki akut dönemde Tc-99m MIBI tutulumunun tiroid vekalp dokuları üzerindeki etkilerini araştırdık. Bu amaçla 20 hastaya tedavi öncesi vesonrası olmak üzere 2 kez 20mCi Tc-99m MIBI intravenöz yoldan bolus tarzındaverildikten sonra 40 dakikalık anterior statik görüntüleme uygulandı. Bu görüntülerüzerinde tiroid, kalp ve geri plan ilgi alanları çizilerek birbirine oranlandı. Hastaların kendiortalamaları ile grupların ortalamalarının değişimleri incelendi. Hastaların tedavi öncesitiroid ve kalp kantitasyon oranları ile tedavi sonrası kantitasyon oranlarının ortalamalarıkarşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı ?(p=0,316), (p=0,440) sırasıyla?.Doku düzeyinde Tc-99m MIBI'nin tutulumunun PTU'dan etkilenmediğigörülmüştür. Bu durum PTU ile tedavi edilen hastalarda Tc-99m MIBI ile sintigrafiçekilmesi için ilacın kesilmesinin gerekli olmadığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.Kelimeler: Propiltiyourasil, Tc-99m MIBI, Hipertiroidi, Myokard, Sintigrafii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe effects of propylthiouracil on Tc-99m MIBI uptake on the thyroid and the hearttissues at acute phaseTc-99m MIBI (Tc-99 m 2-hexakis-methoxy-butyl-isonitrile ) is generally used formyocard perfusion imaging a radiopharmaceutic. During biodistribution experiments, ithas accumulation at the thyroid gland which has raised a question: Is it useable for thyroiddisease diagnosis. Hyperthyroidi is one of the most common problems in clinic. PTU(Propylthiouracil) is a common antithyroid agent which is used in patients ofhyperthyroidi. We have investigated the effects of Tc-99m MIBI up-take on the thyroidand the heart tissues who have recently hyperthyroidi diagnosed patients before and aftertreatment at term stabil PTU plasma levels. For this purpose anterior static imaging hasdone for 40 minutes after 20 mCi Tc-99m MIBI intravenous injection two times before andafterword treatment on 20 patients. The thyroids and the hearts images and they ROI?s (Regions of Interest) compared. The thyroids and the hearts changes of mean levels werenoted for every patients and mean of groups. There is no significant difference comparedof the thyroids and the hearts quantitation means before and after treatments (p=0,316 andp=0,44 respectively).There is no effects of PTU on Tc-99m MIBI uptake in the thyroid and the heart. Itcan be said that there is no need drug discontinued for Tc-99m MIBI uptake scintigraphy atthe acute phase according to this research.Key Words : Propylthiouracil, Tc-99m MIBI, Hyperthyroidi, Myocard, Scintigraphyii