Sefaperazon-sulbaktam, imipenem ve sefepimin antibiyoterapi etkinliklerinin çoğul dirençli ve duyarlı acinetobacter baumannii ile oluşturulan deneysel ikili apse modelinde karşılaştırılması
Assesment of efficacies of imipenem, cefoperazone-sulbactam and cefepim in rats with experimental thigh abscess model due to multidrug resistant and sensitive acinetobacter baumannii strains
  1. Tez No: 192869
  2. Yazar: MUSTAFA İSHAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ MURAT TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
SEFAPERAZON-SULBAKTAM, İMİPENEM VE SEFEPİMİNANTİBİYOTERAPİ ETKİNLİKLERİNİN ÇOĞUL DİRENÇLİ VEDUYARLI ACİNETOBACTER BAUMANNİİ İLE OLUŞTURULANDENEYSEL İKİLİ APSE MODELİNDE KARŞILAŞTIRILMASIMustafa İshak YıldırımŞekil 1, 2, 3, 4, 5 ve 6ÖZETHastane infeksiyonları morbidite ve mortalitesinin yüksek olması, hastanede kalışsüresini uzatması ve yüksek tedavi maliyeti nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Sonyıllarda özellikle yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere hastane infeksiyonlarında en sıkizole edilen etkenlerin başında Acinetobacter cinsi bakteriler gelmektedir. Bunlar içerisindehastane infeksiyonlarında en sık izole edilen köken A. baumannii'dir.Acinetobacter infeksiyonlarının tedavisinde en önemli problem çoğul dirençlikökenlerin sayısında artma ve bunun sonucunda tedavide kullanılacak antibiyotikseçeneklerinde azalmadır.Bu çalışmada, 2006 mart ayında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeyatan ve hastane infeksiyonu tanısı alan iki farklı hastanın kan kültürlerinden izole edilençoğul dirençli ve duyarlı A. baumannii kökenleri kullanılarak ikili uyluk abse modelioluşturulmuş ve imipenem, sefaperazon-sulbaktam ve sefepimin bu kökenlere karşı etkinliğiaraştırılmıştır.Ratlar antibiyotik almayan, imipenem, sefaperazon-sulbaktam ve sefepim tedavisi alan olmaküzere dört gruba ayrılmışlardır. Her bir grupta sekiz rat olmak üzere toplam 32 rat üzerindeuyluk apse modeli çalışılmış, çoğul dirençli köken sağ uyluğa ve duyalı köken sol uyluğayerleştirilmiştir. Buna göre her bir gram apse başına düşen koloni sayıları Log 10 CFUcinsinden, çoğul dirençli ve duyarlı köken için sırasıyla kontrol grubunda 6,36±0,009 ve6,36±0,013, imipenem grubunda 5,66±0,010 ve 5,63±0,022, sefaperazon-sulbaktam grubunda5,67±0,010 ve 5,63±0,016, sefepim grubunda ise 5,68±0,008 ve 5,63±0,019 olaraksaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ASSESMENT OF EFFICACIES OF IMIPENEM, CEFOPERAZONE-SULBACTAM AND CEFEPIM IN RATS WITH EXPERIMENTALTHIGH ABSCESS MODEL DUE TO MULTIDRUG RESISTANT ANDSENSITIVE ACINETOBACTER BAUMANNII STRAINSMustafa Ishak YıldırımFigure 1, 2, 3, 4, 5 and 6SUMMARYNosocomial infections are important health problems since they cause high mobidity,mortality, inreasing of hospitalization duration, and high cost. Acinetobacter spp has been thefirst isolated pathogen in nosocomial infections paticularly acquired in intensive care units inrecent years. A. baumanii is the most frequet strain among them.The major problem in treatment of Acinetobacter infections is the increase ofmultidrug resistant strains and decrease of the antibiotic choice in the management of therapy.In this study, we formed thigh abcess model by one multidrug resistant, and one susceptibleA. baumanii strains isolated from blood cultures of two patients hospitalized in TrakyaUniversity Medical Faculty Hospital and followed with the diagnosis of nosocomial infection.Efficacies of imipenem, cefaperozon-sulbactam, and cefepim were investigated in thesemodels.We formed abcess model in four groups of eight rats. Abcess of multidrug resistantstrain was formed in right thigh and susceptible one was formed on left thigh. We did not giveany antibiotic in the first group as control group, and we gave imipenem, cefaperozon-sulbactam, and cefepim in other three groups respectively. The mean Log 10 CFU per gram(mean ±standart deviation) of the abcess for multidrug resistant, and susceptible strain weredetected as 6,36±0,009 and 6,36±0,013 in control group, 5,66±0,010 and 5,63±0,022 inimipenem group, 5,67±0,010 and 5,63±0,016 in cefaperozon-sulbactam group, 5,68±0,008and 5,63±0,019 in cefepim group repectively. The weight of abcesses in gram were detectedas 0,18±0,011 and 0,18±0,010 in control group, 0,11±0,010 and 0,08±0,013 in imipenemgroup, 0,12±0,010 and 0,09±0,010 in cefaperozon-sulbactam group, 0,12±0,010 and0,09±0,012 in cefepim group respectively.Efficacies of imipenem, cefaperozon-sulbactam,and cefepim for susceptible, andmultidrug resistant A.