Transarteriyel kemoembolizasyon tedavisinin karaciğer hücreli kanser hastalarında sağkalıma etkisi
The effect of transarterial chemoembolization on the survival of hepatocellular carcinoma patients
  1. Tez No: 192892
  2. Yazar: ALİ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ DİCLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: noperable karaciğer hücreli kanserde genel kabul gören tedavi yöntemitransarteriyel kemoembolizasyondur. Ancak çok sayıda değişken tedavi sonuçlarına etkietmektedir. Bu çalışmanın amacı; olgu serimizde tümör morfolojisi, Child ve Okudaevrelemesi, karaciğer fonksiyon testleri, alfafetoprotein düzeyleri, portal ven trombozuolup olmaması, kullanılan farklı embolizan ajanlar, transarteriyel kemoembolizasyontekniği, işlem sonrası postembolektomi sendromu, işlem sonrası komplikasyonlar,etiyoloji, lipiodol tutulum tipi ve tedaviye bağlı tümördeki yanıt tipleri, cinsiyet, ekhastalık varlığı, hasta yaşı ve kemoembolizasyon işlem sayısı gibi ölçütlerin sağkalımaolan etkisini araştırmaktır.GEREÇ ve YÖNTEM: Doksorubisin ve lipiodol emülsüyonu kullanımı ardındanpolivinilalkol ya da gelfoam partikülleriyle transarteriyel kemoembolizasyon yapılaninoperable karaciğer hücreli kanserli 38 hastadan elde edilen veriler retrospektif olarakdeğerlendirilmiş ve hedeflenen ölçütlerin sağkalıma etkisi Kaplan-Meier metodu veLogrank testi kullanılarak çözümlenmiştir. Ölçütlerin karşılaştırmaları Yate's doğrulamasıyapılarak Ki-kare testi ile yapılmıştır.BULGULAR: Çalışmamızda tüm hastaların kümülatif sağkalım oranları 1, 2 ve 3 yıl içinsırasıyla %52, %35 ve %19 olarak bulunmuştur. Child ve Okuda evrelerine göre sağkalımoranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kullanılan embolizanajana göre 12, 24 ve 36 aylık kümülatif sağkalım oranları ise PVA kullanılan grupta(n=20) sırasıyla %65, %48 ve %24 ve gelfoam kullanılan grupta (n=18) ise %40, %25 ve%15 idi. lk grupta ikinciye göre daha iyi sağkalım ortalamaları olmasına rağmenistatistiksel olarak bu fark anlam kazanmamıştır (p>0,05). Komplikasyonlar ve tedaviyebağlı tümör yanıtı açısından iki grup arasında dağılım benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Transarterial chemoembolization is a widely used treatment method forinoperable hepatocellular carcinoma. Many factors effect the outcome of the treatment.The aim of this research is to investigate the effects of the following factors on the patientsurvival tumour morphology, Child?s classification, Okuda staging, liver functional tests,serum alphafetoprotein level, presence of portal vein thrombosis, different embolizingagents, technique of embolization, presence of postembolectomic syndrome andpostembolectomic complications, etiology, lipiodol accumulation types in tumour on CT,tumour response to treatment, gender, additional disease, age and number ofchemoembolization session.MATERIAL AND METHOD: The results of 38 patients with inoperable hepatocellularcarcinoma were analyzed retrospectively. All of the patients underwent transarterialchemoembolization with polivinyl alcohol or gelfoam particles after doxorubicin andlipiodol emulsion were applied. Kaplan-Meier method and Logrank test were used toanalyze the effect of determined parameters on survival. Chi-square test with Yate?scorrection was used to compare the parameters.RESULTS: Survival at 1, 2 and 3 years was 52%, 35% and 19%, respectively. There wasno statistically significant difference between the groups according to Child?sclassification and Okuda staging. The survival at 1, 2 and 3 years for polivinylalcoholgroup (n=20) was 65%, 48% and 24% and for the gelfoam group (n=18) was 40%, %25and 15% respectively. The difference between the survival rates of these two groups wasnot significant statistically (p>0,05). The distribution of complications and tumourresponse to treatment were similar for each group.