Hekimlerin mesleki hatalarından kaynaklı hukuksal ve cezai sorumlulukları
- Tez No: 192970
 - Danışmanlar: PROF.DR. NECMİ ÇEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETHekimlerin Mesleki Hatalarından Kaynaklı Hukuksal ve Cezai SorumluluklarıHekimlerin karşılaşabilecekleri hukuksal sorunlar sözkonusu olduğunda var olanaz sayıdaki ve dar kapsamlı kaynaklar yetersiz kaldığından bu çalışmayı yapmayıuygun gördük.Bu alandaki yasal düzenlemeleri ve değişiklikleri araştırarak, yapılmış diğerçalışmaları gözden geçirdik ve dava konusu olmuş olguları derledik. Eski olguları vekararları, 5237 Sayılı (Yeni) Türk Ceza Yasası kapsamında yeniden değerlendirdik.Çalışmalarından beklenilen özenin yüksek düzeyde olması nedeniyle riskli veyatekel niteliğinde olan ve üst düzeyde uzmanlığı gerektiren hekimlik, avukatlık venoterlik gibi meslekler belli koşullara sahip kişilerin tekeline bırakılmış ve uzmanlıklarıdevletin verdiği ruhsat ve diploma gibi belgelerle tescil edilerek yurttaşların güvenduymaları sağlanmıştır.Meslek sahibi, mesleğini yapabilmek için zorunlu olan bilgilere sahip olmak vebunları somut olay ve durumlarda uygulamakla yükümlüdür. Hasta - hekim ilişkisinde,hekimin, sadakat/içten bağlılık borcu (ki bu borç ?sır saklama yükümlülüğü?nü dekapsar), özen borcu, tedavinin yürütülmesi borcu ve bilgi belgeleri kayda geçirmeborcu vardır. Tıbbi müdahalenin hukuka uygunluğunu belirleyen temel koşulhastanın sözkonusu müdahaleye göstereceği rızadır.Bilgisizlik ya da bilgiyi uygulamada gösterilecek özensizlik ?kusur?u doğurur.Çağdaş hukuk, meslek adamının sorumluluğu için özel kurallar öngörmemekte,kusura dayalı genel sorumluluk kurallarını uygulamaktadır. Hekimin cezaisorumluluğu geniş anlamda hekimin tıp mesleğini icra ederken bu mesleğin icrasıdolayısı ile işlemiş olabileceği suçlardan dolayı olan sorumluluğunu ifade ederkenhekimin özel hukuk açısından sorumlu tutulabilmesi için de kusurlu olması temelşarttır.ANAHTAR SÖZCÜKLER : tıbbi müdahalelerin hukuka uygunluğu, hasta-hekimilişkisinde hekimin borçları, kusur, hekimin hukuksal sorumluluğu, hekimin cezaisorumluluğu
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLegal and Criminal Liabilities of Medical Doctors Caused by TheirProfessional MistakesHaving realized that the resources are few and limited as to legal problems thatdoctors might face, we decided to do this work.We reviewed other works and collected legal phenomena by searching legalregulations and amendments. We examined old phenomena and verdicts by (new)Turkish Criminal law numbered 5237.Due to the great care they necessisate, professions such as medicine, law, andpublic notarial, which require high level of expertise, and which are considered to berisky or monopolistic, is available for people with certain qualifications, and theexpertise is registered by the state issuing them licenses or diplomas on whichcitizens can trust.A professional must have the professional knowledge which is obligatory in orderto do his/her duties, and is liable for practising it in case of concrete cases andsituations. During the doctor-patient relationship, the doctor owes loyalty/cordial bond(which includes the liability for ?keeping the secrets?), attention, treatment, and recordof information and documents. The basic rule to specify that any medical care is legalis the patient?s consent.In order the doctor to be responsible in terms of private law as well, the basiccondition is that he/she must be negligent. The doctor may be negligent in diagnosis(as a rule, the doctor has no responsibility for that, but he/she is responsible if he/shehas not made a thorough research or if described inaccurately), in treatment (in termsof means and method, practising the medical rules , situational conditions that requireattention liabilities, skills) in paramedical care related to legal rules.KEY WORDS : medical care in accordance with the law, doctor?s responsibilities forhis/her patient, negligence, doctor?s legal liabilities, doctor?s criminal liabilities,