Sağlık turizmi kapsamında hekimlerin hukukî sorumluluklarının maddî hukuk ve milletlerarası özel hukuk yönünden değerlendirilmesi
The legal liabilities of physicians in health tourism according to the Turkish law and private international law
- Tez No: 684513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sağlık turizmi, kişinin başka bir ülkeye sağlık hizmeti alma amacıyla seyahat etmesidir. Sağlık turizminin büyük bir bölümünü medikal turizm oluşturmaktadır ve bu alanda hekimler görev yapmaktadırlar. Hekimlik mesleği, doğası gereği riskli bir meslek olup bazen hastaların uygulama hataları nedeniyle zarar görmesi mümkündür. Hekimler, yaptıkları bu uygulama hatalarından cezaî, idarî, hukukî ve meslekî sorumluluk taşımaktadırlar. Sağlık turizminde bunun yanında bir de yabancılık unsuru devreye girmektedir. Bu nedenle, uygulanacak hukuk problemleri görülmekte, olayın hangi devletin hukukuna göre çözüleceği sorun hâline gelmektedir. Bu çalışmanın öncelikli amacı, sağlık turizmini incelemek, hekimlerin hukukî sorumluluklarının Türk Hukukuna göre incelenmesini yapmak ve yabancı hastalara yapılan tıbbî müdahalelerde ortaya çıkabilecek uygulama hatalarında somut olaya uygulanacak hukuku incelemektir. Sağlık turizmi uyuşmazlıklarına birçok durumda Türk Hukuku da uygulanabileceğinden çalışmamızda Türk Hukuku da detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health tourism can be defined as traveling to another country with the purpose of receiving medical services. The field of medical tourism, in which home country physicians perform, constitutes a significant part of health tourism. The medical profession, by its very nature, is a risky one, and, on occasion, patients suffer due to medical application errors. Physicians have criminal, administrative, legal, and deontological liabilities due to these medical application errors. Also, the element of foreignness becomes involved in health tourism. Thus, usually, a conflict of laws arises, and according to which state's law the incident will be solved becomes a problem. The primary goals of this study include investigating health tourism in Turkey, examining the legal liabilities of physicians according to the Turkish Law and the law to be applied to the cases in which medical application errors occurred. Since Turkish Law can also be applied in health tourism disputes in some cases, Turkish Law has also been scrutinized within this study's scope.