Öğrenme ve hafızanın şekillendiği beyin bölgelerinde alkolün oluşturduğu hasarlarda propolisin etkileri
The effects of propolis on the damage caused by alcohol in the brain areas related to learning and memory
- Tez No: 192985
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HANİFİ EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7. ÖZETÖĞRENME VE BELLEĞİN ŞEKİLLENDİĞİ BEYİN BÖLGELERİNDEALKOLÜN OLUŞTURDUĞU HASARLARDA PROPOLİSİN ETKİLERİAlkolün metabolizasyonu sonucunda açığa çıkan asetaldehit ve serbest radikallerdenkaynaklanan oksidatif stres, beyinde öğrenme merkezlerinde oksidatif hasara nedenolarak öğrenme ve belleği baskılar. Propolis, içerdiği flavonoidlerden dolayı kuvvetliantioksidan özellik göstermektedir. Çalışmamızda; alkolün öğrenme merkezlerindeoluşturduğu hasarlara karşı propolisin olası koruyucu rolünü araştırmayı amaçladık.Genç- erişkin Wistar-Albino sıçanlar 4 gruba ayrıldı (n=8). Alkol grupları 30 günboyunca kademeli olarak artan konsantrasyonlarda (%2,4 - %7,2 V / V) alkollü sıvıiçecek diyeti ile beslendi. Propolis gruplarına 150 mg/kg propolis çözeltisi eklendi.Kontrol grubuna ise alkolün kalorisine eşdeğer alkol içermeyen sıvı içecek diyetiuygulandı. Deney süresince deneklerin günlük aldıkları besin miktarları ve kilodeğişimleri kayıt edildi.Kısa süreli bellek ve öğrenmenin test edilebilmesi için deney öncesinde, deneysonrasında ve alkol konsantrasyonunun artırıldığı günlerden önce T-labirent testiuygulandı. Deney sonunda sakrifikiye edilen sıçanların beyinlerinin serebellum,hipokampus, serebral korteks bölgelerinde, antioksidan enzimlerden SOD, CAT, GSH-Pxaktiviteleri ile TBARS ve Nitrat /Nitrit düzeyleri karşılaştırıldı.Grupların T-labirentteki değerleri bazal süre, sakınma 1 ve sakınma 2 süreleri açısındankarşılaştırıldığında; kontrol grubu ile propolis grubu arasında fark görülmezken (P>0,05),alkol grubunun T-labirent değerlerinin kontrol ve propolis grubuna kıyasla azaldığı fakatbu azalmanın sadece 11.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYTHE EFFECTS OF PROPOLİS ON THE DAMAGE CAUSED BY ALCOHOL İNTHE BRAİN AREAS RELATED TO LEARNİNG AND MEMORY.Oxidative stres resulting from free radicals and acetaldehydes emerging from alcoholmetabolisation supresse learning and memory, causing oxidative damage in the learningand memory areas of the brain.Because it includes flavonoids, propolis is a strong antioxidant. In our study, we aimed toinvestigated the protective roles of propolis on the damage produced by alcohol in thelearning and memory areas.Adult Wistar-albino rats were divided into four groups (n=8). Alcohol groups receivedliquid diet with alcohol in gradually increasing concentrations (%2,4- %7,2 V/V). Inpropolis groups, 150 mg/kg of propolis was added to the diet. In control groups, alcoholfree but including equal energy with the other groups diet was applied. During the study,the amount of food and weight changes were recorded.In order to test the short term memory and learning capacity before the study, after thestudy and the day before chancing the alcohol concentration.T-maze test was applied to the groups. At the end of the study, the rats were sacrificedand SOD,CAT,GSH-Px activities and TBARS and Nitrat/nitrit levels of the rats?cerebellum, hippocampus and cerebral cortex were compared.When comparing baseline latency, avoidance trials 1, avoidancce trials 2 and escape trialsperiods of the rats we found no difference between the control and propolis group (P>0,05);T-maze values of alcohol groups were decreased after the eleventh day of the study.