Meme kanseri oluşturulmuş farelerde N-asetilsistein in arginaz enzim aktivitesi, ornitin ve üre düzeyleri üzerine etkisi
The effects of N-acetylcysteine on arginase enzyme activity, ornithine and urea levels in the experimental breast cancer
  1. Tez No: 192986
  2. Yazar: SEVİL DEMİRKIRAN ERKUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
MEME KANSERİ OLUŞTURULMUŞ FARELERDEN-ASETİLSİSTEİNİN ARGİNAZ ENZİM AKTİVİTESİ,ORNİTİN VE ÜRE DÜZEYLERİ ÜZERİNE ETKİSİSevil DEMİRKIRAN ERKUTÖZETMeme kanseri gün geçtikce ciddiyet kazanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Dünyada kadınlar arasında en sık görülen tümör olup, kadınlarda görülen kanser türlerininyaklaşık %30'unu oluşturmaktadır.Arginaz enzimi üre döngüsünün son enzimidir. Nitrik oksit sentaz ile aynı substratıkullanarak L-argininden üre ve ornitin oluşumunu sağlamaktadır. Son yıllarda yapılançalışmalarda kanser hastalarında serum ve doku arginaz enzim düzeyinin arttığı belirtilmekteve arginazın kanser hastaları için belirleyici bir enzim olabileceği ileri sürülmektedir.L-sistein ve redükte glutatyon öncüsü olan N-asetilsistein'in antitoksik özelliği iyibilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda da antimutajenik ve antikorsinojeniközellikleri sorgulanmaktadır.Bu çalışmada, meme kanseri geliştirilmiş dokulardaki arginaz enzim aktivitesi, ornitinve üre düzeylerine, antikarsinojenik etkisi çeşitli çalışmalarda gösterilmiş olan N-asetilsiteintedavisinin etkileri araştırılmıştır.Ortalama ağırlığı 25-30 gram ağırlığında değişen, 8-10 haftalık, 20 tane erkek Balb/C1cinsi fare kullanılmıştır. Farelerin sol ayak iç bölgesine 0.2 ml Erhlich asit tümör hücresienjekte edildi. 9. günde tümör çapı 1 cm olduğunda tümör ve tedavi grubu olmak üzere ikigruba ayrıldılar. 15 gün boyunca tümör grubuna 0.2 ml.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF N-ACETYLCYSTEINE ON ARGINASE ENZYMEACTIVITY, ORNITHINE AND UREA LEVELS IN THEEXPERIMENTAL BREAST CANCERSevil DEMİRKIRAN ERKUTSUMMARYBreast cancer is a problem which is becoming more serious day by day. It is the mostfrequent tumor found in women around the world and it forms almost 30 % of all the cancertypes found in women.Arginase is the last enzyme of the urea cycle. It leads to the formation of urea andornithine from L-arginine by using the same substrate with nitric oxide synthase. The recentstudies have shown that serum and tissue arginase enzyme activity have increased in cancerpatients. It was also reported in the same studies that arginase may be a significant enzyme forcancer patients.The antitoxic quality of N-acetylcysteine, which is the precursor of L-cysteine andreduced glutathione, is well-known. In the recent studies, the antimutagenic andanticarcinogenic effects of N- acetylcysteine have been widely investigated.The aim of this study was to investigate the possible effects of N-acetylcysteine whichshown as an anticarcinogenic substance, on arginase enzyme activity, ornithine and urealevels in the experimental model of breast cancer in mice.1In the study, 20 male Balb/c mice were used. They were 8-10 months old and 25-30grams on average. 0.2 ml Erhlich acid tumor cell was injected into the subcutan part of theirleft feet. On the 9th day, when the diameter of the tumor was 1 cm, the mice were groupedinto two as tumor and treatment groups.