Kronik hepatit C tedavisinde ribavirin ile kombine pegile interferon alfa 2a ve alfa 2b tedavisinin karşılaştırılması
The comparison of combination of ribavirin with pegylated interferon alpha 2a or alpha 2b in treatment of chronic hepatitis C
- Tez No: 193023
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETKronik hepatit C (KHC) tedavisinde pegile interferonlar (PEG-İFN) klasikinterferonlara (İFN) göre yanıtta anlamlı derecede artış sağlamaktadır. Ribavarin ile kombinePEG-İFN alfa 2a veya alfa 2b tedavisi alan naive KHC'li hastalarda her iki ajanın tedavi sonuve kalıcı yanıtları karşılaştırıldı.Çalışmamıza, 2003-2006 yıllarında HCV-RNA pozitif, ALT>NÜSx1.5 olan ardışıktoplam 30 hasta alındı. Tüm hastalara tedavi öncesi karaciğer biyopsisi yapıldı ve rastgeleolarak PEG-İFN alfa 2a veya alfa 2b ve ribavirin tedavisi başlandı.Yaş ortalaması 49.4±10 (E/K:8/6) olan birinci gruba (n=14), PEG-İFN alfa 2a veribavirin verilirken; yaş ortalaması 49.8±6 (E/K:8/8) olan ikinci gruba ise (n=16) PEG-İFNalfa 2b ve ribavirin verildi. Tedavi öncesi grupların sırasıyla ortalama HAİ: 6.50±2.43,7.06±2.5 (3-15) ve evre: 2.43±0.9, 2.33±1.3 (0-3) idi. Dört hastanın tedavisi, yan etkinedeniyle 3. ayda kesildi. Tedavi sonu yanıt, 48. haftada ve kalıcı yanıt, tedavi bitiminden 6 aysonra (72. hafta) değerlendirildi. Tedavi sonu ve kalıcı yanıt grup 1 `de %85.7 iken, grup 2 `de%62.5 olarak bulundu (p>0.05). Kırksekizinci ve 72. haftanın sonunda, tüm gruptaki hastaların22'sinde HCV-RNA negatifleşirken (%73.3), 8 hastada ise HCV-RNA pozitif olarak kalmıştır(%26.7).Kronik Hepatit C tedavisinde, iki farklı pegile interferon molekülünün kalıcı viral yanıtsonuçları benzerdir.I
Özet (Çeviri)
SUMMARYComparing to classic interferon, pegylated interferons have significantly increased theresponse rate in the therapy of chronic hepatitis C . We aimed to compare viral responses topegylated interferon 2a plus ribavirin with pegylated interferon 2b plus ribavirin.Between 2003-2006 years, totally 30 consecutive patients who had HCV-RNApositivity and ALT>1.5x upper normal limit were enrolled in the present study. Liver biopsywas performed in all patients, and then pegylated interferon 2a plus ribavirin or pegylatedinterferon 2b plus ribavirin were administered randomly.Group 1 consisted of 14 (8 male, 6 female) patients with 49.4±10 years mean agereceived pegylated interferon 2a plus ribavirin. Group 2 consisted of 16 (8 male, 8 female)patients with 49.8±6 years mean age received pegylated interferon 2b plus ribavirin. At month3th, the treatment was discontinued due to adverse effects in four patients. The end of thetreatment response rate at week 48 and, the sustained response rate at 24 weeks of follow-upafter the cessation of therapy were evaluated. In all patients, the end of treatment and sustainedresponses rates were %85.7 in group 1 and %62.5 in group 2 (p>0.05). The proportion ofpatients with negative and positive HCV-RNA at week 48 and 72 in the study period were22/30 (%73.3) and 8/30 (%26.7), respectively.Two different pegylated interferon molecules were similar in terms of sustainedvirolojic response rate in the treatment of chronic hepatitis C.I