Kronık gerılım tıpı basagrısı proflaksı tedavısınde amıtrıptılın, mırtazapın, venlafaksın ve sıtalopram etkınlıgı, tolerabılıtesı ıle serum lıpıd duzeylerı ve koagulasyon parametrelerı uzerıne etkılerı
The efficacy and tolerability ofamitriptyline, mirtazapine, venlafaxine and citalopram in the treatment of chronic tension type headache and their effects on serum lipid levels and coagulation parametres
  1. Tez No: 193038
  2. Yazar: EYLEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KRONIK GERILIM TIPI BASAGRISI PROFLAKSI TEDAVISINDE AMITRIPTILIN,MIRTAZAPIN, VENLAFAKSIN VE SITALOPRAM ETKINLIGI, TOLERABILITESIILE SERUM LIPID DUZEYLERI VE KOAGULASYON PARAMETRELERI UZERINEETKILERIDR. EYLEM KAYAOZETBu çalışmada kronik gerilim tipi başağrısı proflaksi tedavisinde kullanılanantidepresan ilaçlardan amitriptilin, mirtazapin, venlafaksin ve sitalopramın etkinliğinive serum lipid düzeyleri ile koagulasyon parametreleri üzerine etkilerini incelemeyiamaçladık. Antidepresanların ağrı tedavisinde kullanımı ile ilişkili çalışmalardanfaydalandık. Antidepresan kullanan hastalarda bildirilen hemoraji vakaları ile serumlipid düzeyi değişikliklerini vurgulayan çalışmalardan esinlendik.ki yüz kronik gerilim tipi başağrısı tanılı hastaya proflaktik tedavi amacıyla amitriptilin25 mg/gün, mirtazapin 30 mg/gün, sitalopram 20 mg/gün ve venlafaksin 75 mg/günverildi. lk muayene sırasında ve üç aylık tedavi süresince başağrısı atak sayısı,süresi ve Vizüel Ağrı Skalası kullanarak ağrı şiddeti, Hamilton Anksiyete veDepresyon Skalası ile anksiyete ve depresyon varlığı kaydedildi. Serum trigliserid,total kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol, HDL kolesterol değerleri ileprotrombin zamanı, aktive tromboplastin zamanı, INR ve trombosit değerleri ilkmuayene sırasında, dördüncü ve sekizinci haftalarda kaydedildi. Dört antidepresanında kronik gerilim tipi başağrısı proflaktik tedavisinde etkili olduğunu bulduk. Ataksayısı mirtazapin kullanan hastalarda daha az saptandı. Fakat atak şiddetiniazaltmada mirtazapinin diğer ilaçlara göre daha az etkiliydi. Bu antidepresan ilaçlarınserum lipid düzeyleri ile koagülasyon parametreleri üzerine istatistiksel olarak anlamlıbir etkisi olmadığını saptadık.Bulgularımız antidepresanların kronik gerilim tipi başağrısı proflaktik tedavisinde etkiliolduğunu desteklemekteydi. Serum lipid düzeyleri ve koagülasyon parametreleriüzerine olumsuz etkilerini saptanmadı. Daha uzun süreli hasta izlemi ve kanamazamanı, trombosit fonksiyonu gibi parametrelerin de incelendiği yeni klinik çalışmalargerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
THE EFFICACY AND TOLERABILITY OFAMITRIPTYLINE, MIRTAZAPINE,VENLAFAXINE AND CITALOPRAM IN THE TREATMENT OF CHRONIC TENSIONTYPE HEADACHE AND THEIR EFFECTS ON SERUM LIPID LEVELS ANDCOAGULATION PARAMETRESDR. EYLEM KAYASUMMARYWe aimed to compare the efficacy of antidepressant drugs; amitriptyline, mirtazapine,venlafaxine and citalopram, for proflaxic treatment of chronic tension type headacheand evaluate their effects on serum lipid levels and coagulation parametres.We benefit from the preceding studies about the use of antidepressants for paintreatment, and the patients that used antidepressants who showed hemorrhages andalterations of lipid levels.200 patients with diagnosis of chronic tension type headache were given 25 mg/dayamitriptyline, 30 mg/day mirtazapine, 20 mg/day citalopram and 75 mg/günvenlafaxine for proflaxic treatment. At first visit and during three months observationnumber of headache days, duration of headache and the pain severity with usingVisual Analog Scale were noted. Anxiety and depression were diagnosed by usingHamilton Anxiety and Depression Scales. Serum triglyserid, total cholesterol, LDL,VLDL and HLD cholesterol levels, and protrombine time, activate tromboplastinetime, INR and platelet values were evaluated at first, 4th and 8th weeks of thetreatment.We found that four antidepressants are efficient for the proflaxic treatment of chronictension type headache. Number of headache days were less in mirtazapine usingpatients. But the efficacy of mirtazapine was least for severity of pain. Statistically noeffect shown on serum lipid levels and coagulation parametres.Our findings are supporting antidepressants are efficient in the profilaxis treatment ofchronic type tension headache. We did not determine any clinical effect on serumlipid levels and coagulation parametres. We suggest to observe patients for a muchlong period and explore the platelet function and bleeding time parametres withclinical trials.