Kafa travmalı çocuklarda serum S-100B protein ile prognoz arasındaki ilişki
The correlation between serum S-100B protein levels and prognosis in children with head trauma
- Tez No: 193047
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETKafa Travmalı Çocuklarda S-100B Protein Düzeyi ile Prognoz Arasındaki İlişkiBu çalışmanın amacı kafa travması nedeniyle acil servise gelen/getirilen çocuk yaşgrubundaki hastaların geliş S-100B protein düzeyleri ile prognozları arasındaki ilişkiyiincelemek ve S-100B proteininin kafa travmasının şiddetini belirlemede iyi bir belirteçolup olmadığını araştırmaktır.Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Birimine Kasım 2005 ileAğustos 2006 tarihleri arasında başvuran 0-18 yaş grubundaki 75 kafa travmalı hasta ileaynı yaş grubu içinde 15 sağlıklı kişi alındı. GKS skoruna göre hafif, orta ve şiddetli kafatravmalı hasta grupları oluşturuldu ve hastaların travmadan sonra ilk altı saatteki S-100Bdüzeylerine bakıldı. S-100B düzeyleri ile hastaların ÇTS, YDTS, ISS ve GOS sonuçlarıkarşılaştırıldı.GKS skorları kötü olan hastaların S-100B düzeyleri yüksek saptandı. HastalarınISS, YDTS ve ÇTS skorları ile S-100B protein düzeyi arasında anlamlı bir korelasyonsaptandı (ISS için r=0,769, PTS için r=-0,821, YDTS için r=-0,833 ve her biri içinp
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Correlation Between S-100B Protein Levels and Prognosis in Children with HeadTraumaThe goal of this study was to investigate the correlation between initial S-100Bprotein levels and prognosis and whether S-100B protein is a good marker or not todetermine the severity of head trauma in patients at childhood age.75 patients between 0-18 years of age admitted to Pediatric Emergency Unit ofCukurova University Faculty of Medicine between November 2005 and August 2006 and15 healthy controls in the same age internal are included in the study. Patients were dividedinto groups an mild, moderate and severe head trauma according to the their GCS scoresand their S-100B protein levels were obtained in the first six hours. S-100B protein levelsand patients? PTS, RTS, ISS and GOS results were compared.Of the patients with moderate and severe head trauma, S-100B protein levels wereincreased. There was a significant correlation between ISS, RTS and PTS scores and S-100B protein levels (r was 0,769, -0,821, -0,833 for ISS, PTS and RTS respectively andp