Vitreoretinal hastalıklarda23 gauge pars plana vitrektomi sonuçları
23 gauge pars plana vitrectomy results in vitreoretinal diseases
- Tez No: 652052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Otuz yılı aşkın bir süredir pars plana vitrektomi çeşitli vitreoretinal hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Bu süre içerisinde teknolojinin de ilerlemesiyle vitreoretinal cerrahide çeşitli gelişmeler olmuştur. Son zamanlarda önce 25 gauge sonrasında da 23 gauge transkonjonktival sütürsüz vitrektomi sistemleri tanıtılmıştır. Bu sistemlerle ameliyat süresini uzatan konjonktiva diseksiyonu ve cerrahi sonrasında konjonktiva ve skleral insizyonların kapatılması gereğinin ortadan kalkması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın amacı çeşitli vitreoretinal hastalıklarda 23 gauge transkonjonktival sütürsüz pars plana vitrektominin etkinliğini ve komplikasyonlarını değerlendirmektir Ocak 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında 23 G PPV uygulanan ve en az 3 ay izlemi olup dosya bilgilerine ulaşılabilen ardışık olgular çalışmaya alındı. Çalışmamıza 28'i erkek (%58,4) ve 20'si kadın (%41,6) olmak üzere toplam 48 olgunun 50 gözü dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 50,58 ± 17,65 (7-83) idi. Hastaların ortalama takip süresi 196 (90-490) gündü. Çalışmamızdaki hastaların cerrahi endikasyonları; proliferatif diabetik retinopatiye bağlı traksiyonel retina dekolmanı+/-vitre hemorajisi (PDR-TRD+/-VH), proliferatif diabeti retinopatiye bağlı vitre hemorajisi (PDR-VH), diğer sebeplere (yaşa bağlı makula dejenerasyonu, retinal ven dal tınanıklığı) bağlı vitre hemorajisi (VH diğer), regmatojen retina dekolmanı (RRD), proliferatif vitreoretinopatili regmatojen retina dekolmanı (RRD-PVR), dev yırtıklı regmatojen retina dekolmanı (RRD-dev yırtık), maküla deliği, maküla ödemi, göz içi yabancı cisim (GİYC), vitre opasiteleri şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
Summary Pars plana vitrectomy has been used in the treatment of various vitreoretinal diseases for over thirty years. During this time, with the advancement of technology, there have been various developments in vitreoretinal surgery. Recently, 25 gauge transconjunctival sutureless vitrectomy systems have been introduced, followed by 23 gauge. With these systems, it is aimed to eliminate the need for conjunctival dissection, which prolongs the operation time, and needs to close the conjunctiva and scleral incisions after surgery. The aim of this study is to evaluate the efficacy and complications of 23 gauge transconjunctival sutureless pars plana vitrectomy in various vitreoretinal diseases. Consecutive cases who underwent 23 G PPV between January 2008 and June 2009 and were followed up for at least 3 months with access to file information were included in the study. Fifty eyes of a total of 48 cases, 28 male (58.4%) and 20 female (41.6%), were included in our study. The mean age of the patients was 50.58 ± 17.65 (7-83). The mean follow-up period of the patients was 196 (90-490) days. Surgical indications of the patients in our study were tractional retinal detachment due to proliferative diabetic retinopathy +/- vitreous hemorrhage (PDR-TRD +/- VH), vitreous hemorrhage due to proliferative diabetic retinopathy (PDR-VH), vitreous hemorrhage due to other causes (age-related macular degeneration, branch retinal vein occlusion) ( VH other), rhegmatogenous retinal detachment (RRD), rhegmatogenous retinal detachment with proliferative vitreoretinopathy (RRD-PVR), giant tear rhegmatogenous retinal detachment (RRD-giant tear), macular hole, macular edema, intraocular foreign body (IOFB), and vitreous opacities.