Yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda etyolojik risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiologic risk factors of age-related macular degeneration
- Tez No: 347654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalismada, Yaşa bağlı maküla dejenerasyonun (YBMD) etyolojisinde rol oynayabileceği düşünülen faktörlerin YBMD ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışmamıza 2010-2011 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi göz polikliniğine başvuran 55 yaş üzeri bireylerden yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) veya yaşa bağlı makula değişikliği olan 55 hasta (21'i kadın, 34'ü erkek) (yaş ortalamaları 71,09±1,8) ve kontrol grubu olarak sağlıklı 55 hasta (20'si kadın, 35'si erkek) (yaş ortalamaları 70,98±3,6) çalışma kapsamına alındı. Diabetik retinopati, hipertansif retinopati, glokom, herediter retina ve/veya makula hastalıkları, görmeyi engelleyen kornea opasitesi, retina görüntülemesine izin vermeyen dens katarakt, geçirilmiş üveit ve/veya inflamatuvar retina hastalığı olanlar ile herhangi bir nedene bağlı vitro-retinal cerrahi öyküsü olanlar çalışma kapsamı dışında tutuldu. Çalışma kapsamına alınan tüm bireylere; tam oftalmolojik muayene yapıldı. Muayenesi tamamlanan ve oküler kayıtları alınan hastalara ve kontrol gurubuna; demografik bilgileri, eğitim durumları, meslekleri, güneş ışığına aşırı maruziyet varlığı (çiftçi, tarlada-açık alanda çalışan işçi), gözlük kullanımı öyküsü, kişisel medikal öyküleri, beslenme alışkanlıkları, alkol ve sigara kullanımını içeren geniş kapsamlı bir anket uygulanarak elde edilen bilgiler kaydedildi. Toplanan bilgilerin hepsi çalışma sonunda değerlendirilerek, sonuçlar analiz edildi.Bulgular: YBMD olgularında; kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir beslenmenin, katarakt varlığının, psödofakik olmanın YBMD açısından istatistiksel olarak anlamlı yüksek risk faktörü olduğunu bulduk. Ayrıca hipertansiyon, refraksiyon kusurlarından hipermetrop+astigmat varlığının ve gözlük kullanımını da YBMD olgularında anlamlı derece de yüksek olarak bulduk. Sigara-alkol kullanımı, güneş ışığına maruziyet, vücut kitle indexi ve göz içi basıncı açısından gruplar arasında fark yoktu.Sonuç: Katarakt varlığı, psödofakik olmak, gözlük kullanmak, hipermetrop+astigmat refraksiyona sahip olmak, HT varlığı ve sebze-meyveden fakir, kırmızı etten zengin beslenmek YBMD gelişim riskini arttırabilen faktörlerdendir
Özet (Çeviri)
Purpose: We have aimed to focus on the relationship between ARMD and the features that may act a part in its etiology.Materials and Metods: We have chosen 55 people (including 21 females and 34 males) aged over 55 (with an age average of+71.09) to the treatment group from the patients having applied to Mustafa Kemal University Eye Clinic in 2010-2011, suffering from Age-Related Macular Degeneration or Macular Changes and 55 healty people aged over 55 (with an age average of 70.98+3.6) to the control group of our study .The ones with a history of diabetic retinopathy, hypertensive retinopathy, glaucoma, hereditary retinal and/or macular diseases, corneal opacity affecting seeing, dense cataract that does not allow retinal display, previous uveitis and/or inflammatory disease of the retina and also the ones with vitro-retinal surgery were excluded from the scope of work. All the experimantal individuals were objected to complete ophthalmological examination. All the patients in treatment group whose examinations had been accomplished and ocular records had been received as well as the control group, responded a comprehensive survey about their demographic information, educational status, occupation, the presence of excessive exposure to sunlight (farmers, farm-workers in open area), a history of wearing glasses, personal medical history, dietary habits, alcohol and tobacco use. The information obtained was evaluated and the results were analysed.Diagnoses: In the events of ARMD, we have found out that diets rich on red meat, poor at vegetable-fruit, and the presence of cataract, and being pseudophakic are statistically a significant risk factor. In addition to this, we have also found out that, HT, hypermetropic + astigmatic refractive defects, use of glasses play important roles. Furthermore our research shows that habits of smoking, consuming alcohol, staying in sunlight for long terms; body mass index and the intraocular pressure do not make any difference between the groups at all.Results: The presence of cataract, being pseudophakic, wearing glasses, having hypermetropic + astigmatic refraction, the presence of HT and poor fruit&vegetables, red meat-rich diets are the factors that may increase the risk of developing ARMD.