Helicobacter pylori pozitif ve negatif olguların mide mukoza dokularında laktoferrin düzeyleri
Lactoferrin levels in gastric mucosa tissue of helicobacter pylori pssitive and negative cases
  1. Tez No: 193063
  2. Yazar: YAŞAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Helicobacter Pylori Pozitif Ve Negatif Olguların Mide Mukoza Dokularında LaktoferrinDüzeyleriHelicobacter pylori (HP) enfeksiyonu insanda en sık rastlanan enfeksiyonlardan biridir.Enfeksiyonun başlıca gastroduodenal mukoza ile ilişkili birkaç klinik rahatsızlığa nedenolduğu bilinmektedir. Helicobacter pylori, sindirim sistemi dışında anemi gibi birkaç klinikbulguya da neden olmaktadır. Anemi ile HP arasındaki ilişkinin nedenlerinden biri, HP'ninnötrofiller aracılığıyla mide dokusunda demir bağlayıcı bir protein olan laktoferrin artışınaneden olmasıdır. Laktoferrin transferrine bağlı demiri alıp almaçları aracılığıyla HP'yekullanması için verir, demirin kullanılmasıyla vücuttaki demir düzeyi azalır ve bununsonucunda demir eksikliği anemisi oluşur. Bu çalışmanın amacı HP enfeksiyonu ile midedokusunda bulunan laktoferrin düzeyi ve anemi ile arasında bir ilişki olup olmadığınıaraştırmaktır.Karın ağrısı nedeniyle kliniğimize değerlendirilmek üzere gönderilen ve etiolojisinde birneden saptanmayan ve bunun neticesinde endoskopi yapılan olgular çalışmaya alındı. Buolgulardan histoloji, kültür ve laktoferrin düzeyi için mide antrumundan en az sekiz biyopsialındı. Ayrıca bu olgulardan HP tanısına yönelik olarak dışkıda HP antijen (HpSAg) testi veserumda Anti HP IgG antikoru ELISA yöntemi ile bakıldı. Biyopsi incelemesinde HP görülenve kültürde üremesi olan olgular HP gastriti tanısı aldı. Helicobacter pylori pozitif ve negatifolgular iki guruba ayrıldı. Mide antrum dokusundaki laktoferrin miktarını saptamak içinimmünohistokimyasal boyama yöntemleri kullanıldı. Bu amaçla mide bezlerindeki hücrelerinlaktoferrin ile boyanma yüzdeleri ve hücrelerin boyanma yoğunluğu miktarları nitelikselolarak değerlendirildi. Her olgudan tam kan sayımı, serum demir, total demir bağlamakapasitesi ve ferritin düzeyi için kan alındı.Çalışmaya 39'u (% 60,9) erkek, 25'i (% 39,1) kız olmak üzere toplam 64 olgu alındı.Histolojik inceleme neticesinde olguların 48'inde (%75) HP bakterisi görüldü, 16 (%25)olguda ise HP negatif idi. Helicobacter pylori pozitif olguların 10'unda (% 20,8) kültürdeüreme oldu. Aynı olguların 27'sinde (% 56,25) HpSAg testi, 27'sinde (%56,25) Anti HP IgGantikor titresi pozitif olarak saptandı. Helicobacter pylori negatif olguların sadece birindeHpSAg testi pozitif saptanırken, Anti HP IgG ve kültür hiçbir olguda pozitif değildi.Dokuda laktoferrin miktarı 61 olguda bakılabildi. Bu olguların 45'i (%73,8) HP pozitif,16'sı (%22,2) HP negatif idi. Helicobacter pylori pozitif olgularda antral mukozadaki bezlerinboyanma yüzdeleri ve yoğunluğu sırasıyla % 45,5 ± 4.7 ve 1,9 ± 0,1 iken, HP negatifolgularda bu oranlar sırasıyla %17,8 ± 4.5 ve 1,3 ± 0,2 idi. Aradaki fark istatistiksel olarakanlamlı idi (p: 0,000, p: 0,02). Helicobacter pylori pozitif olguların hemoglobin ve serumferritin değerleri sırasıyla 12,7 ± 0,2 gr/dl ve 32,5±2 ng/ml, HP negatif olgularda bu oranlarsırasıyla 12,6 ± 0,1 gr/dl ve 30,7 ± 4,4 ng/ml olarak saptandı. Her iki grup ortalamalarıarasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p: 0,7, p: 0,7).Sonuç olarak HP enfeksiyonu tanısında en değerli tanı yöntemi histolojik incelemedir.Dışkıda HpSAg ve serumda anti-HP tanı yöntemleri, HP pozitif olguların %43,75'inde yanlışnegatif sonuç verdiği, ayrıca HP bakteri kültürünün tanı yöntemi olarak günlük pratikteanlamı olmadığı görülmüştür.Helicobacter pylori pozitif olgulardaki doku laktoferrin düzeyinin, HP negatif olgularagöre yüksek olduğu görüldü. Bu yüksekliğe rağmen hemoglobin ve ferritin düzeyi açısındanher iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Buna dayanarak laktoferrinartışının HP pozitif olgularda demir eksikliği anemisinin gelişmesinde tek başına rolü olduğusöylenemez.
Özet (Çeviri)
Lactoferrin levels in gastric mucosa tissue of Helicobacter Pylori positive and negativecasesHelicobacter pylori (HP) infection is one of the most common infections in humanbeings. It is known that the infection causes several clinical disorders mainly associated withgastroduodenal mucosa. Helicobacter pylori also causes several clinical findings like anemiain addition to its effects in the digestion system. One of the causes of the relationship betweenanemia and HP is that HP causes an increase in lactoferrin, an iron-binding protein in thestomach tissue, through neutrophil. Lactoferrin takes the iron bound to transferrin and gives itto HP through its receptors. Iron level in the body is reduced with the utilization of iron,resulting in iron deficiency anemia. The purpose of this study is to understand whether or notthere are any relations between HP infection and lactoferrin level in gastric tissue and anemia.Cases referred to our clinic for review with complaints of gastric pain and no cause inetiology, who have underwent endoscopy as a result, are included in this study. At least eightbiopsies were taken from these cases from gastric antrum for histology, culture and lactoferrinlevel. The cases were also tested for HP antigen (HpSAg) test in feces and Anti HP IgGantibody in serum through ELISA method aimed at diagnosis of HP. In biopsy examination,cases with HP and reproduction in culture were diagnosed HP gastritis. Helicobacter pyloripositive and negative cases were classified under two groups. Immunohistochemical stainingmethods were used to determine the amount of lactoferrin in gastric tissue. For this purpose,staining percentages of cells in gastric glands with lactoferrin and staining intensity of cellshave been qualitatively evaluated. Blood samples were collected from each case for full bloodcount, serum iron, total iron-binding capacity and ferritin level.A total of 64 cases were included in the study, among who 39 (60.9%) were male and 25(39.1%) were female. As a result of histological examination, 48 (75%) of the patients werediagnosed with HP, with the remaining 16 (25%) cases having negative HP. 10 (20.8%) of thecases with positive helicobacter pylori demonstrated reproduction in culture. 27 (56.25%) ofthe cases were found positive with regards HpSAg test, and 27 (56.25%) of the casesdiagnosed with positive Anti HP IgG antibody titer. Only in one of the cases with negativehelicobacter pylori HpSAg test was found positive, and Anti HP IgG and culture were notpositive in any of the cases.Amount of lactoferrin could be determined only for 61 of the cases. 45 of these cases(73.8%) were found to have positive HP, whereas 16 (22.2%) cases were diagnosed withnegative HP. In cases with positive helicobacter pylori, while staining percentages andintensity of glands in antral mucosa were 45.5 ± 4.7 and 1.9 ± 0.1% respectively, thesepercentages were 17.8 ± 4.5 and 1.3 ± 0.2% respectively in cases with negative HP. Thedifference was found statistically meaningful (p: 0.000, p: 0.02). Hemoglobin and serumferritin values of cases with positive helicobacter pylori were found 12.7 ± 0.2 gr/dl and 32.5± 2 ng/ml respectively, and these values were found as 12.6 ± 0.1 gr/dl and 30.7 ± 4.4 ng/mlrespectively in cases with negative HP. The difference between the averages of both groupswas not found statistically meaningful (p: 0.7, p: 0.7).As a result, the most valuable diagnosis method in HP infection diagnosis is histologicalexamination. It was seen that HpSAg diagnosis method in feces and anti-HP diagnosismethods in serum yielded wrong negative results in 43.75% of cases with positive HP, andthat had no meaning in daily practice as a method of diagnosis of HP bacteria culture.It was seen that the tissue lactoferrin levels in cases with positive helicobacter pyloriwere higher compared to cases with negative HP. Despite this highness, the differencebetween the two groups was not statistically meaningful from the point of hemoglobin andferritin levels. One cannot, from here, conclude that solely lactoferrin increase has a role inthe development of iron deficiency anemia in cases with positive HP.