Tek Parti Döneminde, Orta Asya ve Sümer-Hitit araştırmaları
The searches the presitory of Central Asia, Sumer and Hittites in Single Party Period
- Tez No: 193070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAYAN ULUSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Ulus devletlerin kuruluşları esnasında tarih ve arkeolojiye özel bir önem verdikleri ve meşruluklarını geçmiş uygarlıklara dayandırmaya çalıştıkları görülmektedir. Türkiye Cumhuriyet'in kuruluş aşamasında tarih, arkeoloji, antropoloji ve dilbilim gibi disiplinler yeni Türk devletinin meşruluğunun sağlanmasında önem kazanmıştır. Gene bu disiplinlerden Türk ulusunun bilincinin yeniden şekillendirilmesinde yoğun şekilde yararlanılmıştır. Türkiye'de bilhassa Tek Parti Dönemi'nde Orta Asya prehistoryası, Sümer ve Hitit medeniyetleri üzerine yapılan araştırmalarda da bu temel hedeflerin gözetildiği görülmektedir. Bu çalışmamızda bilim ve siyasetin iç içe geçtiği Tek Partili yıllarda Türkiye'de Sümer-Hitit ve onlara kaynaklık ettiği düşünülen prehistorik Orta Asya Medeniyet'inin nasıl algılandığı ve kitlelere nasıl tanıtıldığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the establishment of nationalistic states, it is seen that they struggle to trace their legitimacy back to ancient civilisations and they attach great importance to the history and archaeology. While being established the Turkish Republic, the disciplines such as history, archeology, antropology and linguistic are great value to the legitimacy of Turkish Republic. Also, it is intensively benefited from these disciplines for the restatement of Turkish nation?s conscious. Especially, throught the single party preiod of Turkey, the significance of these main purposes is noticed into the historical researches which are done on the prehistory of Central Asia, Sumer and The Hittites. In this academic study, it?s emphasized how Sumer, the Hitities and the Prehistory of Central Asia wich it?s thoght as good sources are perceived and how they are introduced to the people during the years of single party in Turkey wich science and politics combined with each other.